Něco k ACTA

9. února 2012 v 11:17 | insider |  Nemístné postřehy
Když už jsem se tady minule vykecával na téma amerických "protipirátských" předpisů, nemůžu tedy vynechat ani ten evropský - ACTA. Jelikož už o tom dneska mluví kdekdo, tak proč nepřispět se svou neinformovanou a laickou špetkou na hromadu. Jedni říkají, že je nebezpečnější než ty americké předpisy, druzí zase tvrdí, že je to jen jakási zastřešující dohoda, a že u nás už protipirátské zákony máme a jen je třeba je dodržovat.

ACTA - (anglicky Anti-Counterfeiting Trade Agreement, česky Obchodní dohoda proti padělatelství) je vlastně obchodní dohoda proti padělatelství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy, Austrálií, Kanadou, Japonskem, Korejskou republikou, Spojenými státy mexickými, Marockým královstvím, Novým Zélandem, Singapurskou republikou, Švýcarskou konfederací a Spojenými státy americkými.


Dle svého znění je dohoda především zaměřena na ochranu proti napodobeninám zboží, má chránit originály a práva autorů. Přičemž jako zboží potřebující ochranu se bere elektronika, textil, léky a kdovíco ještě. A to kdovíco je momentálně kamenem úrazu při schvalování této dohody - jde totiž i o ochranu autorských práv elektronicky šířených děl, což by mohlo docela zajímavě pokroutit současný internetový svět.

Bohužel stejně jako s každým postupně masovějícím a sílícím hnutím se i zde objevila a přilípla spousta blbečků, kteří kloužou po povrchu a otravují s tím ostatní. Natrefil jsem na článek nějakého reflexovského maníka, který uvedl argumenty rádoby bojovníků proti ACTA, a hned je i setřel. A já hned zase dodám svůj přiblblý argument, jen tak ze cviku.

Argument: Velká filmová a nahrávací studia si to zavinila sama, protože neumějí svoje produkty dostat levně a jednoduše k lidem.
Reflex: Ano, to je pravda. Hudba, filmy a knihy jsou nepřiměřeně drahé a na internetu je obtížné si je opatřit. To ale přece neznamená, že to legalizuje krádež. Když je teď nepochopitelně drahý benzin, budeme si ho do nádrží stahovat ilegálně?
Insider: Ano, to je pravda, nebudeme legalizovat krádež (což je jeden extrém), místo toho zatrhneme jakýkoli prodej (což je druhý extrém), a podpoříme stávající nefunkční, sice drahý, ale náš.

Argument: Dělají to přece všichni.
Reflex: Asi nejhloupější argument. Stejný používají děti na základní škole: všichni dostali pětku, tak co.
Insider: Ano, tohle je opravdu extrémně hloupý argument, ovšem pokud ho někdo používá, ukazuje to na nejspíš na jeho socialistické nakažení, protože jak známo z let minulých, kdo neokrádá stát, okrádá rodinu, že? Takže kdo nekrade, není Čech? To jsme opravdu taková hovada?

Argument: Nebudu platit za špatný film.
Reflex: Další bláznivý argument říká, že platit se má jenom za kvalitu. Obyčejné potraviny by tedy měly být zadarmo?
Insider: Obyčejné potraviny bývají levnější než ty kvalitní. Bývají obyčejné (špatné) filmy levnější?

Argument: Umění se nedělá pro peníze.
Reflex: S tím přišel na svém blogu spisovatel Paulo Coelho. "Peníze nejsou motivem. Psaní je pro mě potěšením a smyslem života. Čím víc lidí si pirátsky přečte knihu, tím lépe." Je to stejně pitomé jako jeho knihy. Opravdu chceme svět, kde všechno bude zadarmo a všichni se budou mít báječně? Už zase? Opravdu se novináři, kteří o pirátech s gustem píší, vzdají výplaty, až budou všechny noviny a časopisy "ke stáhnutí" zadarmo?
Insider: Tady si dovolím odbočku do minulosti a ke své zkušenosti. Kdysi dávno jsme s Kablem a ještě s jedním Petrem z Mořkova, myslím že to bylo na plese, řešili existenci garážových kapel, a jejich motivaci. Jestli hrají proto, aby měli radost, aby měli pocit, že jim něco jde, nebo proto, aby si vydělali, protože jim nic jiného nejde. Jestli hrají jen pro sebe, nebo zda jim jde především o to oslovit co nejvíce posluchačů. Nevím už jak ta debata dopadla, ale jsem přesvědčen, že pokud začne umělec tvořit jen pro peníze, tak je celkem v prdeli. Takže souhlasím, že umění se dá dělat i jinak než pro peníze. (Mimochodem perlička na závěr: jak se někdo z nás tehdá v zápalu diskuze o oněch hudebních seskupeních vyjádřil jako o "kapelkách", tak na nás holky podezřívavě hleděly, proč se bavíme o "kabelkách").

Argument: Ten film nikomu nechybí.
Reflex: Opravdu byste nevěřili, kolik jindy svéprávných lidí mně tvrdí, že když někomu ukradnete auto, tak mu chybí, kdežto film stažený z internetu nikomu nechybí. Tak proč si ho nevzít.
Insider: Opravdu nevěřím, že těch lidí, kteří tohle tvrdí, je tolik. Pokud někdo prodává špatně zabezpečená auta, tak ať se nediví, že jsou často kradená. Pokud někdo prodává špatně zabezpečená data, tak ať se nediví, že jsou často kradená. Ovšemže je trestné tyto ochrany obcházet, nikdy jsem přece netvrdil, že se to smí, bohužel ACTA se netýká jen těch, kteří se provinili prolomením ochrany. Co se stane, když výrobce salámu napadne obchodní řetězec, který nabízí v ochutnávce jeho originální salám zdarma, že porušuje jeho práva (výrobce, ne toho salámu)? Budeme trestáni i my, co jsme neodolali a ochutnali? Co když zjistíme, co v salámu je a budeme to dále šířit?

Tolik Reflex, Piráti a Insider se svými blbými argumenty.

Od začátku je na téhle dohodě něco podezřelého. Už třeba jenom to jak se nenápadně, skrytě, pod pláštíkem východních mlh, za svištění božského větru kamikaze, za všemi sibiřskými lesy, ta smlouva upekla. Nebo jak rychle se podepsala, teď už jenom honem domů šupky dupky ratifikovat, hlavně nenápadně a pak, milí občané, pokud se vám něco nelíbí... Hovno hovno zlatá rybko, pozdě bycha honiti!

Další podezřelou věcí je fakt, že mezi signatáři chybí Čína - pokud si myslíte, že se z tohoto komunistického molocha stal takový ekonomický tygr jenom přičiněním pracovitých čínských lidiček, tak jste buď naiva nebo člen politbyra.

Smlouva je plná takových "berouce", "vědomy si" , "přejíce si", "může", "přiměřený", "snaží se", "v případě potřeby", "podporuje" , "usiluje"…, je v ní dokonce zmíněna i mantra levicových ekonomů - "udržitelný rozvoj světového hospodářství" (kterémužto rozšiřování padělků jakože brání), takže by to fakt vypadalo, že je to spíš jen takový obyčejný nic neříkající papír (který ostatně jak známo snese všechno), což způsobuje, že tato smlouva na mně působí jakýmsi "trojskokoňovským" dojmem - pro ty z vás nepolíbené historií upřesňuji, že detaily k "trojskému koňovi" najdete mezi řeckými bájemi a pověstmi. Co když někdo prohlásí nějaký nepohodlný dokument za podléhající autorské ochraně, a vás jako jejího zveřejňovatele za zločince? Nezavání to cenzurou? Budou časem kontrolovat naše PC? Budou časem kontrolovat co děláme? Máte doma web kameru? A jste si jistí, že se někdo nekouká?

Myslím, že jeden z důležitých bodů, které je třeba zdůraznit, je fakt, že dneska práva na skoro cokoli vlastní různé korporace (samotní autoři málokdy), a třeba zrovna ve vydavatelství hudby a literatury nějak nezachytily rychlý nástup internetu. A aby to dohnaly, tak dohnaly ke vzniku všechny ty dříve zmíněné dohody a předpisy a zákony. Internet totiž odhaluje penězovody, do kterých už zákazníci nechtějí lít peníze, mám tím na mysli především ty různé poplatky, distribuce, licence a jiné kraviny. Co kdyby se autoři semkli a rozhodli prezentovat své produkty za rozumnou cenu rovnou na internetu rovnou bez vydavatelů, co by se asi stalo?

Česká vláda, která nejprve dohodu potichu podepsala, tak najednou udělala čelem vzad a "pozastavila" (POZOR nezrušila!) ratifikaci v parlamentu. Co z toho plyne? Že můžeme očekávat ACTA jako přílepek k nějakému nezajímavému zákonu, třeba k prodloužení platnosti výjimky z dodatku k Zákonu o minimální velikosti orgánů a jejich působnosti... Anebo, a to pro ty, kteří se třeba tiše radují, že třeba ACTA nakonec neprojde - až si budeme stěžovat, že nás stále zaplavuje pirátský plevel z Číny, co nám řekne vláda? Chuchněte si, my jsme vám dávali jako prezervativ ACTA a vy jste ji torpédovali, tak dobře vám tak, bando hloupá...

Mimochodem který vůl doporučil oné straně jméno "Pirátská"? Já vím, že Švédi to tak mají, ovšem přiznejme si, budeme kopírovat všecko, co Švédi mají? Třeba tu jejich divnou prohibici? A už jste doma navrhli švédskou trojku? Pirát bude vždycky pirát, a nezmění to ani dalších 5 dílů s Jackem Sparrowem, nehledě na to, že ti piráti somálští jiným pirátům obecně hrozně kazí jméno... Myslím, že je na čase aby "piráti" popřemýšleli nad svým PR a změnili logo, jméno, hlavičkový a případně i záchodový papír.

Jak jste na tom vy?

P.S. Kdyby nebylo ilegálního stahování z internetu, tak bych nikdy neviděl ten šíleně trapný konec seriálu LOST, protože naše komerční televize se zasekla u vysílání 3. série, pokud se nepletu, a to nemluvím o tom, co se na náš televizní píseček vůbec nedostane...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.