V.H.

27. prosince 2011 v 10:44 | insider |  Persony
Minulý týden nebyl k politikům, resp. k hlavám států zrovna přívětivý. Tedy ne že by hlavy států, ať už bývalé nebo současné neumíraly i jindy. Ale co se týče pozornosti, jakou to vzbudilo v médiích, tak to byl zřejmě stejný týden jako když zemřela Lady Di. A ta se vlastně ani hlavou státu nestala (ne že by se její bývalý manžel na tu roli hodil víc). Umřel Václav Havel. A taky Kim Č.I. Nejsem si jist, jestli to má nějakou souvislost, předpokládám ale, že nikoli. Maximálně se mohlo stát, že Severní Korejci tak dlouho váhali s načasováním té šíleně zdrcující zprávy (asi aby nevypuklo cunami sebevražd), až je VH "předběhl". Typicky úchylné ovšem je, že při jakémsi nedůležitém shromáždění naprosto nedůležitého OSN se jakési "pocty" dočkal jen ten Kim, protože pravidla hold povolují jen v případě úmrtí vládnoucí hlavy státu, bez ohledu na to, zda to byl parchant nebo ne.


Jelikož odborníků na VH se tu za posledních pár dní vyrojilo nepřeberné množství, nebudu ho já osobně nějak zvlášť hodnotit. Přidám jen pár postřehů, přeci jenom abych nepřiživoval strach, že na nás vykoukne i z konzervy (jak se kdysi v Československu báli Lenina).

Stal se prvním polistopadovým prezidentem, s ohledem na to, že musel znát českou náturu (a předpokládám, že jako spisovatel ji znal dobře), tak to od něj byl nesmírně odvážný krok. Zvlášť když nejspíš netušil, jestli se to nakonec nezvrtne nějak zpátky a nepošlou ho zase do basy, protože jak by se to fakt zase překlopilo, většina těch, co cinkala, by tentokráte dávala palec dolů, že jo? Tak tedy klobouk dolů. V cizině měl vysoké renomé, bylo to vidět právě i na pozornosti upřené k jeho smrti. Dokonce bych řekl, že venku měl větší věhlas a slávu než tady. Respektive že tady doma ji nějak tak ztratil. Nějak to tím svým intelektuálským způsobem prodrbal. Mně osobně vadí, že nevyužil chvíle, kdy mu všichni mocní zobali z ruky, (a ti co nezobali, se ho doma báli,) a že ten chlívek nevymetl, nebo že se o to aspoň nepokusil. Místo toho razil heslo "Nejsme jako oni", přičemž měl (doufám, že neúmyslně) mrazivou pravdu, protože ještě stále nejsme jako oni, a už ani nikdy nebudeme. Že místo toho, aby se pokusil třeba nějakým činem vést vzpouru k vysekání, vykořenění, vymlácení komunistických manýrů, tak se stal vůdcem masy, která ty způsoby trošku pošlapala, ale jen tak opatrně, aby se snad ani lísteček neulomil, ani bebínko neudělalo...

K jeho tvrobě mám vztah nulový - ani jednu jeho divadelní hru jsem neviděl celou, a ani tomu, co jsem viděl, jsem moc nerozuměl. Asi jsem holt nepochopil to absurdní divadlo (zdá se, že společně s Terazkym, ktorý kedysi hutoril: "Kefalín, a čo si takto predstavujete pod slovom absurdné?") Takže vysoce umělecky hodnotná recenze nebude.

Že prý se VH nechal spálit. No možná proto, že měl strach, aby nedopadl jako již jednou zmiňovaný Vladimír Iljič Uljanov, kterému (samozřejmě zase jen dle ošklivých Čechů) kdysi nějaká vědma předpověděla, že ho nakonec po smrti vycpou senem a budou ho vystavovat pod nějakým stanem anebo v nějakém boudě či kde, načež se Lenin zhroutila a lkal nad svým osudem... A stalo se tak, však vycpali ho, no ni? A když už jsme u těch Rusáků, VH nedávno prohlásil něco o ruském režimu "řízené demokracie", mluvil o ní jako o jedné z nejtvrdších forem postkomunismu, prazvláštní kombinací starých stereotypů s novou třídou mafiánských podnikatelů…, a tak ruští státní představitelé kondolovali do Severní Koreje, a nakonec aspoň ombudsmana (představte si, poslali ruského ochránce lidských práv…) na pohřeb poslali… Kdyby to nebylo trapné, bylo by to k smíchu.

A i když nejsem vyznavačem hesla, že o mrtvých jen dobře (současný Václav prezident tak hezky na pohřbu mluvil, i když ještě před pár týdny se mu při vyslovení jména minulého Václava prezidenta ježil knír), tak to co předváděli na svých webovkách mladí komunisté, to bylo jen trapné.

Neměl to ten VH nakonec vymyšleno špatně, naposledy se potkal s dalajlámou, nejspíš se tak nějak duchovně smířil a odešel. Čest jeho památce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.