Smrad

16. listopadu 2011 v 12:13 | Zegr |  Nemístné postřehy
Hned na začátek chci upozornit, že ani mi nedělá dobře ten bordel, který momentálně dýcháme, a už vůbec se mi nelíbí pokašlávání mých dětí. A taky musím upozornit, že se ani nechci dotknout žádného ze svých ostravských kamarádů, přátel či známých, (doufám, že po tomhle ještě nějaké budu mít...). Ale je pár věcí, které mi vrtají hlavou, a myslím, že práce zodpovědných, kteří tvrdí, že dělají všecko pro to, aby se situace změnila, je stejně na hovno.


Pojďme si nejprve popsat scénu:
...Ostrava podává žalobu proti ČR na ochranu před nezákonným zásahem, protože nepřijala dostatečná opatření, která by zajistila občanům města život v čistém životním prostředí... Nebudeme předhazovat radničním politikům, že tuto žalobu podali loni na konci svého funkčního období čistě účelově, aby ještě posbírali nějaké body do voleb - vzhledem k tomu, že statisticky se složení zastupitelstva po volbách obměnilo o 64%, což je relativně dost, i když na druhou stranu to znamená, že prakticky 20 lidí z 55ti členného zastupitelstva bylo zvoleno znova, takže zas tak velká nespokojenost asi nepanuje... Slyšel někde něco dalšího ohledně oné žaloby? Nejspíš ne.

... "Šetření by mělo odpovědět na otázku, zda ve vztahu k provozovatelům velkých zdrojů znečištění ovzduší využívají orgány státní správy důsledně nástroje, které mají k dispozici a zda například skutečně požadují nejlepší dostupné technologie při rekonstrukcích a modernizacích jejich provozů," vysvětlila tisková mluvčí úřadu ombudsmana... Promiňte, ale je tu ještě nějaký naiva, který si myslí, že orgány státní správy něco důsledně využívají? A že provozovatelé shánějí a kupují "nejlepší dostupné technologie při rekonstrukcích a modernizacích jejich provozů"? A že jim to půjde nařídit?

...V oblasti Ostravsko-Karvinska byl vyhlášen signál regulace - znečišťovatelé s platnými regulačními řády museli dodržovat ekologická opatření... Pardon, když není regulace, tak znečišťovatelé nemusí dodržovat ekologická opatření? To mi hlava nebere...

...Meteorologové apelují na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli autem, neboť emise z automobilů se významně podílejí na znečištění ovzduší... No jo no, tady asi naštvu obyvatele metropolí, protože asi nebudu tenhle pokyn respektovat, a asi budu dál jezdit autem, jsem totiž pohodlný na těch 36 kiláků (tolik deklaruje Gůgl), abych jezdil busem, to víte, vstát bych musel tak kolem 5:45, abych chytil spoj odjíždějící v 6:18, abych byl na ÚANu v 7:31, když budu mít štěstí, chytnu trolejbus v 7:34 a za tři minuty jsem na zastávce před rachotou. A pak zpátky chytit trolej v 16:42, což je luxusní čas, aby mi neujel bus v 17:20, který mně doveze do Kopru v 18:22. V oné pauze v Ostravě bych mohl ještě v Karolině bleskově nakoupit, co? No uznejte, pro mně MHD v tomhle směru zrovna "user friendly" není, a to mám ještě štěstí, že bych lezl do busu na prvních zastávkách, takže bych si sedl, a že mi nečiní problém v buse usnout... Dle mého názoru dělají tady u nás větší paseku průmyslové podniky, tedy alespoň se na ně můžeme vymlouvat, ale na co se můžou vymlouvat v Práglu nebo jinde?

...Ostravsko je taková deformovaná pánev otevřená směrem do Polska tzn. na sever. Víceméně shora zleva je ohraničeno Jeseníky, zprava Beskydy, přičemž tak nějak ze zleva spíš zespoda je díra zvaná Moravská brána. Momentálně je teplý vzduch někde v prostoru na severovýchod od nás, z čehož plyne, že se k nám z oné strany nasouvá teplý vzduch, který ovšem Beskydy zvednou, tudíž za nimi v naší ostravské kotlině skoro nefouká, a škodliviny se hromadí. Pak v noci se teplý vzduch ochladí, ty škodliviny přiklopí, vznikne mlha, a na druhý den se nad tuhle bublinu nasune další teplý vzduch zvednutý od Beskyd a přiklopí to ještě víc. Za obvyklých povětrnostních podmínek je to spíše tak, že se něco vane právě přes tu Moravskou bránu, přičemž splodiny to fouká na Beskydy, ty to zvedají a rozptylují nad Polsko, Slovensko a dále... Vymlouvat se na polské znečišťovatele je sice pohodlné, ale nepředpokládám, že tam mají motýla, který mávne křídly a způsobí tuhle nešťastnou povětrnostní situaci, nehledě na to, že jsou od nás spíš na sever, takže proudění od nich vane trošku jinam, předpokládám.

A teď k tomu jedinému, správnému a geniálnímu řešení, které, musím přiznat, není z mé hlavy... Je to totiž cesta, jak z téhle prekérní situace ven - tedy nebyla by levná, ale co dneska je, že? Koneckonců, ale my přece máme peněz dost, jak jinak si vysvětlit, že naši superobětaví (vždyť už bouchají i noční směny), megachytří a všeznalí rozumbradové poslanci (jmenovitě Babák a další z ODS, ČSSD, KSČM a tři V-véčkaři - zvláštní koalice) nadělili loterijním firmám roční daňové prázdniny, a obce tak přijdou o šest miliard a stát o 2,5 miliardy... Ale zpět k tomu řešení, chce to tendr. Velikánský, velikananánánánský tendr... na zbourání Beskyd...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.