Říjen 2011

Ach Franzi, Franzi...

20. října 2011 v 15:37 | insider |  Zegrovy postřehy
Omlouvám se všem, kteří si mysleli, že bude následovat vzletná, obohacující a duchaplná přenáška na téma Františka X. Šaldy, Franze Kafky nebo Franze Schuberta či Franze Lehára. A nebude to ani o potetovaném malíři Franzovi nebo Franz Josefovi I. A ani se nebudu věnovat Francinovi z Postřižin... Budu komentovat Franze Straku. Že netušíte kdo to je? Vám, jenž nesledujete fotbalovou ligu, budiž odpuštěno (ježíši, zase fotbal, to zas bude opruz...). A kdože to teda vlastně je? Nějaká primadona nebo kopáč v autě za tři mega s dutou hlavou? To možná byl, než přestal hrát, ale teď je z něj trenér. Trenér, který umí rozvířit vody našeho kopálistického rybníčku se všemi těmi kapříky...


Nové koště mete - ale ne dobře

10. října 2011 v 15:14 | insider |  Zegrovy postřehy
Tak nevím, které z těchto dvou nových košťat mám nenávidět víc, zda programového ředitele ČT M. Fridricha nebo rovnou nového generálního ředitele P. Dvořáka. Asi vás napadla otázka, proč bych měl nenávidět někoho z ČT? Ale jaký postoj mám tedy zaujmout k někomu, kdo se snaží přesunout (rozuměj postupně zazdít) pořad, v jehož znělce se hrdina nejprve 7× otočí po celé obrazovce, pozdraví, poté vyběhne po 20 schodech, poté skočí dolů, povozí se na koňovi (houpacím), pak se projede v autě (kabrioletu), a následně na jednokolce. Po celou dobu znělky přitom hrdina volně rozhazuje 24 listů papíru, přičemž poslední list s logem ČT pak ukáže směrem k divákům. Uhodli jste o kom je řeč? No nekecejte že ne. Je to přece Večerníček! Je tu s námi už od roku 1963 (dle Wikipedyje), a nezabránil mu v tom ani před pár lety nějaký Sedloň (doufám, že tak učinil v žertu, protože jinak bych ho doporučil na ambulantní léčení na psychiatrii), který se ho pokusil znemožnit napadením, že znělka "porušuje zásady ekologické výchovy, vybízí k porušování silničního zákona, navádí k hazardu se zdravím a ignoruje bezpečnostní pravidla platná v celé Evropské unii". Ale ještě stále jsem se nedostal k té nenávisti - tady je zdroj.

Chtějí nám vzít Večerníček!

Deus aut mulieris ex machina

7. října 2011 v 12:20 | insider |  Zegrovy postřehy
Líbilo by se vám, kdybyste na stránkách Insidera nacházeli i jiný jazykový kurz než ten prajzký? Pravda, titulek je latinsky, ale nebude tomu tak, bohužel. Pojďme si rovnou ten titulek rozklíčovat. Věřte nebo ne - latinsky "Deus" je "bůh", "aut" je "nebo", "mulieris" je "žena", "ex" je předložka "z" a "machina" je "stroj". A i když je doslovný překlad této věty "bůh nebo žena ze stroje" nebo chcete-li "bůh nebo žena na mašině", a i když by to tak mohlo vypadat, nebudeme se dnes bavit ani o tuningu aut nebo žen. Vzdělanci mezi vámi, což jste jak pevně věřím téměř úplně všichni, totiž určitě poznali, že zde parafrázuju název známého literárního a divadelního postupu. Tento postup - deus ex machina - se v antice používal tak, že občas vstupoval do děje na jeho konci nějaký antický bůh, (kterého přímo na divadle prezentovala socha spuštěná na jeviště nějakým kladkostrojem), a tento bůh vyřešil vzniklý problém. Dnes se spíše používá v přeneseném významu jako někdo (popř. něco) náhle se objevující a přinášející nečekané řešení. Mohli byste namítnout, že je to berlička, která pomůže autorovi ven ze zapeklité situace, do které se dostal svým neumem, ale já se tu s vámi podělím o několik historek, kde budu jasně demonstrovat, že někdy je tenhle princip - Deus aut mulieris ex machina - přítomen a hlavně nezbytný až moc.

Facka, polibek a konec světa

4. října 2011 v 11:15 | insider |  Zegrovy postřehy
Dnes se budu věnovat události, která už sice není nejčerstvější, protože se odehrála někdy před 14 dny, ale stejně mi to nedá. Stalo se totiž to, že pan Kalousek (současný to ministr financí) nafackoval nějakému mládežníkovi, který mu před sídlem vlády nabrblal. Vůbec nemám potřebu a ani sílu hledat, kolik facek Kalousek onomu "hudrovi" (substantivum od verba "hudrat" - dle vzoru "kec" od verba "kecat" - jinak ale novotvar mých dětí), a co přesně ten hudr vlastně řekl. Podíváme se tomu na pozadí, už jenom proto, že "facka" je ženského rodu, a těm se na pozadí zpravidla díváme rádi, ne?