Proč jsem se ve středu opil

2. září 2011 v 10:25 | insider |  Zegrovy postřehy
Tedy opil, to není zas až tak úplně pravda, protože pod pojmem "opilý" si já osobně vybavím někoho, kdo už se motá po cestě, pozpěvuje a vede otravné rozumné řeči. Další stupeň už je "ožralý", takovému už chodník sem tam vlepí facku do obličeje, a celkově ten dotyčný už je schopen artikulovat tak leda jakože "ardh - dy - kul - kul - kua - tdt". Dle této mé kategorizace jsem nebyl ani opilý, ba ani ožralý, došel jsem domů po svých, relativně potichu a víceméně rovně.

Jasně, ti ošklivější z vás by teď namítli, že jsem použil slovo "opil" jen proto, abych měl údernější titulek, no malou pravdu byste měli. Ale taky jak jinak jsem měl označit stav, kdy jsem šel domů z hospody už o půl osmé večer - takže žádný pozdněnoční nebo brzoranní návrat - navíc jsem se vracel s dětma, ženou a dvěma kolama. A taky s nějakýma Che Guevarama v krvi, a Bránickými pivy, ehm ehm, k tomu. Já totiž použil na začátku slovo "opil", protože jsem se opít chtěl.Padla na mně nostalgie. Nostalgie a splín. Řeknete si no a co? Že by krize středního věku? Hovno. Ve středu totiž bylo 31. srpna. Že by mně dojal konec prázdnin? No skoro jo. Co následuje po posledním srpnovém dni? První září. A co se děje prvního září? No začíná škola. A vo tom to je. Z mojí starší dcery už je školák. Prvoškolák, nebo chcete-li prvňák. Jojoj, zase si připadám o něco starší. No nepadla by na vás nostalgie a splín? Na mě padla a chtěl jsem se toho zneklidňujícího šeptání v mé hlavě zbavit tím, že to všechno vypláchnu. Úplně se mi to nepovedlo, pravda, nicméně zas tak špatné to pivo nebylo, je tak trochu jako bí fí dus esn sís, na druhý den urychluje trávení…

To naše dítko bylo zmítáno mezi dvěma pocity v onen poslední srpnový den - obavami, že si už nikdy nebude mít čas hrát, jako mělo ve školce a po školce doma, ale taky hořelo zvědavostí, o čem to učení vlastně bude.

Byla docela zklamaná, když jsme jí řekli, že přírodopis a zeměpis mít v první třídě asi ještě nebudou. Aktovku má pěknou, barevnou, pouzdro plné pastelek, pero, gumu atd., prostě vybavená na jedničku. S aktovkou dokonce výrobce dodává i barevnou pláštěnečku, kdyby náhodou mělo pršet, ať aktovna nepromokne…

A co samotný první den? Dle informací těch, co tam byli až do konce, to ve škole neprobíhalo úplně tak, jak by člověk čekal. On by totiž člověk neznalý věci čekal, že všecko půjde jako na drátkách, vždyť to přijímání prvňáků mají každý rok, ne? Skupina rodičů s dětmi dorazí ke škole, kde už budou pokyny, kam s prvňáky zajít, co vyřídit atp.

Mno, ještě že mluvíme všichni česky a nějaká maminka se o poznatek, že prvňáčci mají sraz v tělocvičně, podělila s ostatními. Tam bylo nějaké přivítání projevy a tak, dětičky se potom s rodiči a učitelkami odebrali do jednotlivých tříd (ještě že byly na internetu seznamy, kam které dítě půjde, protože jinak by se u nástěnek - nebo kde by to viselo - udělaly reptající hloučky a fronty). Ve třídách dostaly děti své první učební sešity (forma a provedení krásné, uvidíme jak to bude s užíváním). Ovšem pak se udělaly fronty u čipových karet na oběd, přičemž informace, že se obědy na září musí zaplatit hned s příjmem karty, byla bohužel až u výdejního okénka, takže když jste si odestáli frontu a neměli požadovaných 380 Kč, tak jste měli smůlu… Příjemné pro rodiče a snad i pro žáčky bude to, že se dneska dají obědy vybrat a objednat po internetu až týden dopředu, takže se nestane, že dorazíte do jídelny a na výběr máte UHO nebo UHO. Zatím jsem se na jídelní lístek nedíval, ale dojmy uživatelů a strávníků dodám hned jak to bude možné.

Na co jsem ještě zapomněl? Prvňáci mají v rozvrhu týdně 7 hodin předmětu Čtení/psaní, matematiky snad jen 3 hodiny, taky plavání - 7 lekcí, pak nejspíš obvyklý tělocvik, taky výtvarku, prvouku a Literární výchovu. Na tu jsem speciálně zvědavý, co to vlastně bude.

Srážku s mateřským školstvím moje první dcera úspěšně zvládla a teď se dává ona (a aji my) do boje se školstvím základním, to jsem zvědav, jak se za těch 20 let od revoluce vyvinulo, doufám, že vyvinulo, protože pokud následovalo jiné části naší společnosti a zdegenerovalo, no tak potěšpánbu.

Ale myslím, že to nebude take zlé, vždyť pan president pochválil současného ministra školství, jak není bezvadný. Sice jedním dechem pochválil aji VVéčkaře Bártu, takže si nejsem jist, jestli se náhodou v Ostravě nenadýchal moc smogu. Nebo kouře. Uvidíme, třeba bude na Júťúbu brzy nějaké video, jak V.K. krade někomu skleněnku…

P.S. Leonko, držíme palce!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Blackadder Blackadder | 2. září 2011 v 21:09 | Reagovat

Přejeme též příjemné učitelstvo.

2 Kabl Kabl | 2. září 2011 v 21:24 | Reagovat

Neměla by se spíš opít Leonka? ;-) A my se opijem u Tří sester, protože to jsme do školy chodili my :-)

3 skalijowa skalijowa | 14. září 2011 v 12:07 | Reagovat

Krásný příběh..Jsem zvědavá na další postřehy novodobé prvňačky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.