Prague Pride

3. srpna 2011 v 22:07 | insider |  Nemístné postřehy
Možná jste si všimli, že tady v Insideru strašně nesnášíme ty, kteří dělají to, co považujeme za omezování jakékoli svobody. Ne, určitě nemyslíme takovou tu anarchistickou svobodu, svobodu bez zodpovědnosti, bez myšlení a za každou cenu. Chápeme, že určitá pravidla být musí, jen je třeba jich mít jen nějaké nezbytné množství, přičemž je třeba také mít snahu je dodržovat a možnost je prosazovat.

Život v Česku je bohužel ale takový, že pravidel máme po kokot, a kde nechybí vůle, tam se vynoří vůl, který to chce všechno zmařit.

Proč tenhle filosofický začátek? Souvisí s Prague Pride. Co je to Prague Pride? Dejme slovo organizátorům: www.praguepride.cz :

"Prague Pride 2011 je obdobou festivalů pořádaných v západních zemích, které probíhají v různých formách v největších evropských městech. Celý koncept akce vzešel z gay a lesbické komunity, která jej nyní organizuje i v Praze. Jde o koncept, který má v celém světě již svou jasnou podobu a historii a všude bývá jakýmsi svátkem pro širokou veřejnost." "Jedná se o první festival tolerance s tímto podtextem, který je svým programem plně otevřen celé veřejnosti. Za podpory hlavního města Prahy tak Prague Pride nabídne pět dní plné kultury a zábavy ale i workshopů. Festival je určen i široké veřejnosti, která se může zapojit nejen svou účastí na jednotlivých akcích."

Toho textu je tam mnohem více, klidně si tu stránku najděte a prohlídněte. Netvrdím, že se s takovou akcí plně ztotožňuju, netvrdím, že se jí zúčastním,. A nechce se mi třeba proto, že bych kvůli tomu musel cestovat až do Práglu, nejspíš vlakem, a o tenhle zážitek zase až tak nestojím. Taky mě nenapadá žádná dobrá výmluva pro mou ženu, jakože proč tam chci jet. A hlavně - někdo by mě tam mohl zahlédnout, a to by nenapravitelně poškodilo mou těžce a dlouho budovanou macho image. A být považován za nějakého homosexuála nebo nedejbože metrosexuála, to bych asi nepřežil…

V kostce asi takto - ať si klidně pořádá kdo chce co chce a kde chce, pokud to queer komunita uspořádat chce a má povolení města, tak proč ne? A když můžou demonstrovat odboráři, tak proč by se nemohli sejít lesby a gayové, zvlášť když u jejich akce nepředpokládám, že společenské škody půjdou do nějakých závratných částek, jak tomu bývá u různých jiných pochodů, ať už třeba anarchistických, komunistických nebo neonacistických. Když je vůle…

Co je ale pro mně zarážející je to, jak rychle se vyrojili volové… cituji: "Mladí křesťanští demokraté (MKD) ve spolupráci s KDU-ČSL a Hnutím Pro život ČR pořádají v Praze v sobotu 13. 8. 2011 druhý ročník Pochodu pro rodinu. Akce se uskuteční ve stejný den jako plánovaný pochod Prague Pride." Vida. Není to náhodou schválně? Třeba aby dodali své akci větši publicitu? Proč nepořádají tenhle pochod třeba na den matek? Proč ho nepořádají, když táhnou městem třeba anarchisté? V jejich programu zničit všechno a žít v squattech a ve všeobjímajících komunitách s trávou zadarmo pro všechny, tam je pro rodinu místo? A když táhnou náckové, myslíte, že jejich koncept rasově řízených národů (= rodin) je slučitelný s božským konceptem rodiny? Nebylo by to logičtější? Jenže to by vyžadovalo trochu více osobní svobody, on totiž pochod tolerantních lidí neslibuje žádný konflikt… Pochod pro rodinu bude zakončen bohoslužbou. Promiňte mi ten nejapný dotaz, ale zač se tam budou modlit? Aby nám pánbůh ráčil uchovat rodinu jako státotvorný ehm pardon církevtvorný prvek? O nemanželských dětech pohřbených u zdí hřbitovů, o dětech páterů, knězů, o dětech zneužitých církevními otci, o celibátu a postoji k antikoncepci, o vlivu církve na česká, moravská a slezská manželství v běhu všech těch dějinných let snad nebudeme diskutovat, nebo chcete?

A do to všeho se třeba ozve i Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), která: "… s nadšením přijala zprávu o pořádání již druhého ročníku Pochodu pro rodinu, s radostí se k této akci připojuje a dovoluje si vyzvat k účasti na ní nejen své členy, ale i příznivce a širokou veřejnost." Dále říká, že: "Koruna Česká nijak neupírá sexuálním menšinám právo na demonstraci svých názorů, velmi se však podivuje nad tím, že v diskusi o jejich obhajobě je na ně neúměrně často upozorňováno v porovnání s právy a názory většinové společnosti, která je pro přežití naší civilizace a kultury směrodatná.

Čeští monarchisté se domnívají, že pouze osvědčený koncept rodiny tvořený mužem a ženou, kteří jsou manželé, je nosný, životaschopný a více než dlouhodobě udržitelný. Děti vyrůstající v takovém prostředí přirozeně vrůstají do typicky mužských a ženských rolí. Snáze a bezproblémově si tak osvojují vzorce chování, které jsou pro jednotlivé pohlaví odlišné, ale díky své nezaměnitelnosti se vzájemně vhodně a přirozeně doplňují." Hezké. Sofistikované. Logické. Jako nebudeme diskutovat nad tím, co je role mužská a co ženská. Bilogicky naprosto nerozbitné. Sociálně se už tenhle středověký koncept kapku přežil, nedá se nic dělat a budeme se s tím muset smířit. Mě osobně to sice štve, ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat, holt už nemůžu svou ženu pásat pásem cudnosti, a chtít po ní, aby nosila vlasy zakryté (pod plachetkou osoba), a chodila dva kroky za mnou. Ano, na práva menšin je u nás dlouhodobě upozorňováno více než na práva většiny, s tím souhlasím. Ovšem i zde mám námitku, že si monarchisté vybrali nejlehčího soupeře. Když už se chtějí trefovat do někoho, kdo se s touhle orientací narodil, tak proč se nenavážejí třeba i do etnických skupin? A proč se nenávažejí do skupin, kterýchžto členové se tak rozhodli po rozumové úvaze, čímž mám na mysli třeba náboženské skupiny?

A vždycky se najde i megavůl. Tihle (http://www.modlitebnistraz.cz/clanek/prague-pride-2011/) vyzývají, abychom se modlili "za zmar této akce, aby Hospodin ochránil naši zemi před demonstrací sexuální pýchy a nečistoty." Protože by neradi: "Abychom nedopadli jako v Austrálii, kde několik tisíc nahých homosexuálů demonstrativně leželo v parku před národní operou v Sydney jako vyjádření hrdosti a tolerance." No já nevím, v tom našem letošním hrozném létě, že by někdo ležel někde nahatý? Tak toho bych se opravdu nebál… Modleme se, abychom nedopadli jako lidé, kteří v mnohatisícových počtech klečívají ve Vatikánu, a čekají na slova božího náměstka, a jsou na to hrdí… Nebo mnohatisícové davy, které ohmatávají kámen v Mekce a jsou na to hrdí…

P.S. Jen doufám, že se s Prague Pride pochodem nesvezou nějaké genderové příšern
osti, protože ty považuju za ultraulítlé křídlo výše zmíněných komunit a dost mi lezou na nervy se svými názory…

P.P.S. Doufám, že se akce vydaří a všichni budou spokojení - i ti, co chcou si užít legrace a zábavy, i ti, co si chcou užít vzájemné pospolitosti při obou pochodech…
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.