Hra a legenda

30. srpna 2011 v 14:55 | insider
Dneska tu mám pro vás jeden obrázek, není to nic těžkého, jen takové cvičení na postřeh. Pokud chcete, hledejte, pokud si chcete potvrdit, že to, co vám nabízíme ke hledání, jste opravdu našli, tak napište.


Fotka rozcestníku z Trúby - no to je toho, pche, takových už jsme viděli…

A koho dneska zajímá nějaký Štramberk, však troubů máme kolem habakuk, že?Prosím vás, nenimrejte se v tom, že modrá značka vede i doleva i doprava, a zákeřně vás povede do Kopřivnice delší cestou okolo Bílé hory a kolem Váňova kamene. Mimochodem znáte legendu o tom, kde se tam Váňův kámen vzal? Hodně by vám už mohlo napovědět to, že se mu dřív říkalo Čertůvkámen, jméno Váňův dostal až snad někdy v 19. století podle sedláka Váni, kterému patřila pole v okolí onoho šutru. Ale pojdmě k té pověsti. Předem vás prosím o shovívavost nad mým neumělým převyprávěním.

Milé děti, žila byla snad údajně v Lidečku (nevím teda proč tak daleko) nějaká Terezka. Byla to robka jak má být, a tak se samozřejmě stalo, že se o ní ucházeli různí týpkové, mimo jiné i čert. Terezka samozřejmě nechtěla, a tak si vymyslela, že si čerta vezme leda by říčka, co protéká Lidečkem tekla do kopce. A to že musí čert udělat přes noc dřív než zakokrhá kohout. Čert slíbil, že to udělá. Nejprve se pojistil tím, že skoupil všechny kohouty široko daleko (z čehož musely mít všecky slepice velikou radost), a navíc se zdržel i tím, že těm kohoutům krky kroutil. Ale jako vždy se našla jedna starka (nejspíš ta, u které Terezka posluhovala), které se nechtělo kohouta (anebo Terezku?) dát, tak kohouta schovala do pytle a pod necky. Čert jist si tím, že v jeho éře se drůbežářský průmysl v Lidečku, Valašských Klobúkách, Francově Lhotě a okolí už nepostaví (na nohy), a vyrazil do Štramberka na Kotouč pro kameně. Tam popadl na každý prst jeden šutr a hajdy do Lidečka. Takhle to udělal několikrát, a už už si myslel, že to má, tak si všiml, že mu ještě jeden chybí. Tak ještě honem pro něj frčel, ovšem to už stařenka vytáhla kohouta, (nejspíš aby se jí pod těma neckama neudusil), kohout zakokrhal a čert vzteky upustil ten poslední kámen zrovna na úpatí Bílé hory.

Jako dodatek k téhle legendě (který může za jistých okolností hovořit pro verifikaci téhle historky) je třeba uvést, že Lidečkem protéká říčka Senice a severně od městečka, po směru toku, je skalní útvar zvaný Čertovy skály, což by mohl být zbytek oné přehrady, kterou tam čert stavěl. V Lidečku se o vzniku těchto skal vypráví v podstatě obdobná pověst, akorát v ní vystupuje mlynář, a ne stařenka, a Terezky je Rozina. A taky z ní lidečáci vypustili ten poslední kámen, resp. lokalitu kam spadl. Takže buď se jejich legenda přiživila na té naší nebo ta naše na té jejich anebo je to tak omšelá historka, že se vypráví ledaskde a skoro o všech skalách… Jo a taky údajně pod tím kamenem, co spadl na pole nad Kopřivnicí, zahynul nějaký nešťastný orající chasnik i s volským povozem - a pak že není práce nebezpečná.

Mimochodem Váňův kámen je vápencového původu a Čertovy skály pískovcového, tak by mně zajímalo, jak to ten čert hergot udělal…

Tak co, už jste našli ten pozoruhodný detail na fotografii výše?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majkl Majkl | 31. srpna 2011 v 12:28 | Reagovat

Mám To 8-)

2 Blackadder Blackadder | 2. září 2011 v 21:13 | Reagovat

Ano [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.