Kontrola (+nejabsurdnější bankovní poplatek - výsledky)

19. května 2011 v 10:24 | insider |  Nemístné postřehy
Nic proti bankám, jejich místo ve finančním systému je naprosto nezpochybnitelné, každopádně ale nejsou dokonalé. Jejich nedokonalosti jsem se už věnoval v tomto článku, a dnes se dočkáte výsledků oné zmiňované ankety. Ta anketa je už sice uzavřená asi 3 měsíce, ale nějak se mi do toho nechtělo, takže se omlouvám za to zpoždění. A aby toho nebylo málo, pustil jsem se níže i do jakéhosi přehánění a rozumování, no jen se podívejte.Tady jsou výsledky:
1. Poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu (5426 hlasů)
2. Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat (4232 hlasů)
3. Poplatek za vložení variabilního symbolu do příkazu k úhradě (3824 hlasů)
4. Poplatek za předčasně splacený úvěr (3033 hlasů)
5. Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou (2157 hlasů)

Můj favorit sice skončil až na posledním místě, ale i tak se na organizátory nezlobím, a považuji celou anketní akci za záslužnou, protože na absurdnosti života je třeba upozorňovat, a hlavně je třeba ty nejdebilnější odstraňovat, protože jinak bychom tu z toho měli úplný Absurdistán (ne že bychom neměli ke 100 procentům daleko...)

Všimli jste si, jak jsme tlačení k tomu používat čím dál tím víc peníze elektronické a čím dál tím míň ty kovové a papírové? Celkem mě nebaví poslouchat ty argumenty o nákladech na udržování, tisknutí a kdovíčeho ještě spojeného s distribucí hmotných peněz, protože to považuju za výmluvy. Zvlášť třeba když zohledníme náklady na Opencard v Práglu... Dle mého názoru je hlavním důvodem kontrola. Kontrola nás, našich útrat, nákladů, údajů atd. Když platíte hotově v hospodě (nebo kdekoli jinde), je to naprosto anonymní. Když platíte kartou (v obchodě, v autobuse, kdekoli), tak o tom existuje záznam. Však dostáváme výpisy, ne? A pak přijde kontrolor a podívá se do systému a uvažuje: "...vida vida, nakupuje v tescu každý pátek, utratí tam bratru za litr, porovnáme to s účtem, který máme v systému zaznamenaný z elektronické pokladny, a hele, má tam i alkohol (nebo si doplňte cokoli jiného), ale to by neměl, pojďme si na to posvítit... Takhle nám dříve umře na cirhózu (doplňte si co chcete), to musíme zarazit! A helemese, koupil si lístek na Coloursy (nebo někam jinam atd.), jak to že má čas chodit na fesťáky, a navíc na takové frí akce, to se nám taky může stát, že z něj nakonec bude anarchista nebo nějaký rebel, to se musí zarazit!! A koukněte na to, jezdí nějak často do Židenic (doplňte si co chcete, já jsem tuhle obec vybral jen proto, že o ní zpívá Mňága a Žďorp v písničce Nagasaki Hirošima: "...tramvají dvojkou jezdíval jsem do Židenic / z takový lásky většinou nezbyde nic//..."), co on tam v těch Židenicích má? Že by nějakou holku? Ale my jsme mu v programu sociálního inženýrství vybrali úplně někoho jiného! Zarazit!!!"

Máte pocit, že přeháním?

Myslíte, že u nás není snaha všechno vědět? To je nejorgasmičtější sen nejen všech špionů, ale i úředních šimlů... Protože i když zaplatíte hotovými penězi v hospodě a i když to vypadá, že se nikdo nedozví, co jste si dal, ani v kolik jste tam byl a s kým, tak to bude pravda jen pokud si nesednete přímo do podniku, kde vás šmíruje kamera. A i když kamery nebývají uvnitř tak často (pokud nejde třeba o kasíno), tak jinak jsou kamery snad už úplně všude. Vyhovuje vám to? Nadzvedává mě argument, že kamery nevadí, protože kdo je slušný, ten se nemá čeho bát. Zatím se ještě můžeme beztrestně na veřejnosti podrbat na zadku, zasmát se nebo políbit svou ženu (muže, kohokoli). Ale jak dlouho? Když to přeženu, tak dneska se nesmí venku beztrestně souložit, zítra líbat a pozítří ani držet za ruce, tohle všechno ohrožuje mravní bla bla bla... A přehánějme dál, třeba to oblečení, holky tady chodí v létě skoro nahý - too much skin (zdravím Drozíka :-)), to samozřejmě taky kazí mládež a rozptyluje pracující, ZARAZIT!!!!

Správný postoj ke kamerám je dle mého názoru ten, že SLUŠNÝ ČLOVĚK NEMÁ POTŘEBU NĚKOHO SLEDOVAT. Že prý mohou kamery pomáhat při prevenci zločinnosti, no nemyslím, že by měly zase až takové procento úspěšnosti, akorát možná někde vytlačily pachatele z center na periferie... Jenže tyhle (a vlastně skoro všechny) periferní záležitosti jsou jen na periférii zájmu těch, kteří chtějí kontrolovat, ti na perifériích mají jen správně volit a platit daně... Mnohem víc než kamery by na ulicích prospěly častější přítomnosti strážců zákona, když už je tedy máme a platíme z daní... Aby se normální občan mohl třeba rychle dovolat pomoci, když nějaký zločin vidí - protože náš nezájem o věci, které se nás netýkají, (třeba protože máme z útočníka pochopitelně strach, že se mu neubráníme a staneme se další obětí), to je taky jeden z důvodů, proč je nám tak nějak jedno, že tu máme kamery, a jsme zase na začátku...

No nakonec to vypadá, že tady budu za pár let hlásat právo nosit zbraň a vytvoření domobrany... Jenže když se nebudeme bránit, kdo to za nás udělá?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 magda magda | 23. května 2011 v 10:45 | Reagovat

Katalog všech bankovních účtů a články na toto téma najdete také na http://bankovniucet.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.