Josef II.

15. dubna 2011 v 8:00 | insider |  Persony
Ve středu 13. dubna 2011 jsme si mohli připomenout, že se před 270 lety se narodil významný evropský politik Josef II., císař Svaté říše římské, král uherský, král český a arcivévoda rakouský.


"A tak byly mezi ministry pořádány hotové dražby na královské milosti, na zvýšení platů, na čestné tituly, postupy a řády. Každý z ministrů nutně potřeboval svých podřízených jednak k zvýšení své vážnosti a k vykonávání prací, jež pak vydával za své, jednak k vyhledávání malých a tajných intrik. Z toho pak vznikla úmyslný úskok na státní pokladnu; v tom byla příčina, že všechny úřady byly rozmnožovány, zřizována místa nových zbytečných prezidentů, neschopní lidé podržováni a povyšováni, a jim po bok ustaveni jiní, aby za ně pracovali…"

Nebudu vás zatěžovat fakty z dějepisu, snad jen zmíním, že byl synem Marie Terezie, a že byl zřejmě nejpokrokovějším z Habsburků, snažil se realizovat spoustu různých novot, reforem a pravidel, některé horší, některé lepší, a dá se říct, že na své "zběsilé" tempo nakonec i umřel, dožil se pouhých 48 let. Údajně je především jeho oblíbenost mezi poddanými důvodem, proč se u nás stalo (jinak biblické) jméno Josef tak populární a časté.

Ale zmiňuji ho tu především proto, že by se nám tu někdo s jeho rozhledem a odvahou hodil. No jen uvažte a přiznejte, řekli byste, že absolutistický mocnář může vyznávat názor citovaný výše? Co myslíte, že by napsal o té naší dnešní realitě? Stal by se u nás prezidentem? Nebo aspoň ministrem? Anebo by se řídil heslem "odjebať sa odtialto, čo najrýchlejšie a čo najďalej"?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.