Hlučnost českých zaměstnanců u oběda v kantýně

7. dubna 2011 v 12:01 | insider |  Firemní postřehy
Už jsem si říkal, že se s nástupem letošního jara 2011 nějak vytratil humor z těch našich firemních lesů, luhů a hájů… Jakoby nějak zašly ty kořínky, cibulky a poupátka, jakoby je skosil mráz svojí mačetou… ale mám dobrou zprávu, NEZTRATIL! KVETE! Důkazem budiž tento email, přesněji řečeno jeho obsah…


From:
Sent: Thursday, April 07, 2011 9:37 AM
To: all_cz@třitečky.cz
Subject: hlučnost českých zaměstnanců u oběda v kantýně

Vážení kolegové,
dle názoru korejského vedení společnosti jsou čeští zaměstnanci v průběhu své obědové přestávky, trávené v kantýně společnosti, často nadměrně hluční.

S ohledem na dnešní VIP návštěvu by Vás proto chtěli požádat, abyste dnes poobědvali ve vší tichosti.

Těch kterých se to netýká, a u oběda mlčí…, se tímto omlouvám, že je tím zatěžuji.

PS : Pro případné reakce jen předem podotýkám, že tímto e-mailem opravdu jen a pouze plním nařízení vedení!!

Děkuji za pochopení

S pozdravem

Jasně, chápu, že je třeba vzhledem k VIP návštěvě zachovávat jakési dekórum, tzn. nevyřvávat v jídelně jako tuři. Ale myslím, že hlavní cíl je ukázat nespokojenost vedení, dle jehož názoru jsou čeští strávníci "často nadměrně hluční", VIP návštěva je jen záminka k vyjádření této nespokojenosti.

Pojďme se pokusit identifikovat ono hlučení v kantýně. Důležité je zjistit formu, obsah a cíl onoho hlučení.

Formy mohou být tři, verbální, tzn. zvuky dutiny ústní, je jedno zda harmonické či disharmonické, dále to může být mechanicky vzniklý zvuk způsobený nářadím, tzn. příborem a talířem, a nakonec je forma digitální, tzn. telefonní vyzvánění (kde zahrneme i hlučení verbální během telefonního hovoru)

Obsah je samozřejmě vázán na formu.
Verbální hlučení je zpravidla obsahově nejsilnější, může se v něm vyjadřovat spokojenost s úrovní jídla, s úrovní pracovních podmínek, s úrovní kolegů, managementu, nebo podřízených, s úrovní poslední známosti, s úrovní posledního flámu apod. Ve skutečnosti je sice spíše hodnocena nespokojenost s úrovní jídla, s úrovní pracovních podmínek, s úrovní kolegů, managementu, nebo podřízených, s úrovní poslední známosti, i s úrovní posledního flámu, dokonce i s úrovní posledního zápasu oblíbeného fotbalového klubu. Nesmíme zapomenout, že nespokojenost s úrovní jídla může být projevena velmi hlasitě a transparentně, tudíž rušivě, a to zvracením. To vše může ostatní pochopitelně iritovat. A nesmíme ani zapomenout na mlaskání, srkání, krkání a další projevy při jídle, které jsou u nás považovány za neslušné. Cože? Nějaká námitka z pléna? Že si stěžuje asijské vedení a v Asii že je to normální? Takže tyhle projevy je neruší? Aha, tak beru zpět, větu: "A nesmíme ani zapomenout na mlaskání, srkání, krkání a další projevy při jídle, které jsou u nás považovány za neslušné", škrtám!
Mechanické hlučení je ve své podstatě bohužel neodstranitelné, vzhledem k tomu, že malé porce je obvykle třeba příborem na talíři honit (a rukama se u nás nejí), a maso je třeba zpravidla hodně dlouho pižlat, nehledě na to, že znechucené zahození příboru také nebývá tiché. To vše způsobuje velmi iritující hlučení, ovšem jak jsem již podotkl, rukama kvůli tomu jíst nebudeme.
U digitálního hlučení je naopak spousta prostoru ke zlepšení. Doporučuji všem uživatelům telefonů mít na paměti, že dobře zvolená vyzváněcí píseň dokáže okolí dobře pobavit, naladit, a přitom vůbec nemusí hlučet. Třeba War for Territory od Sepultury je taková akorát… Nedoporučují ovšem nějaké veselé trylky, to si pak člověk může připadat jako v ptačí kleci v ostravské zoo nebo na diskotéce v Kimexu. Nejlépe ale udělá provozovatel kantýny, když na vstupní dveře dá ceduli s žádostí o vypnutí mobilních telefonů. Vzhledem k mánii některých asijských národů k mobilnímu telefonování kvůli každé blbině ovšem doporučuji tento zápis i v cizojazyčné verzi, nejlépe VELKÝM, ČITELNÝM A VE VÝŠI OČÍ! Vypnutím se zbavíme dokonce i nesrozumitelnému štěkání do přístroje, nehledě na to, že nás nebude nic nutit špiclovat hovory souseda.

Cílem hlučení nejspíš nebude samotné hlučení. U verbálního hlučení se prostě jedná o jistou formu komunikace, a myslím, že právě schopnost vzájemné komunikace je u nás podceněna, a nemělo by se komunikaci bránit. Pak jsou mezi námi jedinci, kteří neumí komunikovat, a tudíž spousta užitečných informací zůstane utajena, což přináší spoustu problémů, protože utajeny být neměly. Cíl mechanického hlučení nebudeme specifikovat, provozovateli kantýny to stejně nedojde. Cíl digitálního hlučení souvisí s verbálním, pokud ovšem nejde jen o to předvést poslední nejmodernější typ přístroje, případně předvést schopnost s mobilem vůbec pracovat. Takové "naparování" nám gentlemanům je cizí, nehledě na to, že samičkám našeho druhu je to stejně jedno.

Co na závěr? Myslím ale, že takový ten šum v pozadí vůbec není na škodu, no představte si, jak by se vám jedlo někde, kde by bylo ticho jako v katedrále. To aby se člověk bál si i prdnout. Nebo že by to byl účel nehlučení? Aby každé špatné slovo bylo slyšet? Myslím, že by nebylo od věci začít kontrolovat zespodu stoly a talíře, rohy místností a také se začít mračit se na spolujedlíka vedle…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.