Kde nechybí vůle, tam to zmaří vůl

11. března 2011 v 10:53 | insider |  Nemístné postřehy
Při troše dobré vůle (uznávám ale, že při opravdu velké troše) ten titulek bude korespondovat s tím, o čem se chci dneska vyjádřit. Jenže mi se to Murphyho pravidlo líbí, tedy předpokládám, že je to Murphyho pravidlo, leda by to byl nějaký okřídlený výrok Jana Wericha, který je nejspíš autorem převážné většiny takovýchto výroků kolujících po vlastech českým, moravských a slezských, jakoby tu nebylo dost jiných vtipných lidí. Ale to jsem odbočil, vykašleme se na to, kdo je autorem, a věnujme se obsahu.

.
K úvaze nad tím, kdo a co může zmařit sebelepší dobrou vůli mě navedly dvě věci. Jednak to byla emailová zpráva, která s naprosto suchým humorem oznámila fakt, že jakýsi kontejner bude zpožděn (viz obr. zde)

Pro ty, kterým se to nechce luštit, nabízím překlad:
"Toto zpoždění vzniklo, protože egyptské námořnictvo suspendovalo všechny manévry plavidel kvůli mezinárodním námořním plavidlům z Libye s uprchlíky.
Plus tam byl také velký vítr.
S pozdravem…"

Mně osobně nadchla především ta druhá věta, ta s tím větrem. Ta poznámka působí tak suše jako subsaharský písek, jakoby vypadla nějakému echt britskému vtipálkovi. Na celé situaci kolem Egypta, Tuniska, Libye a dalších zemí nic vtipného samozřejmě není, strašně moc lidí teď bude muset projít složitým obdobím svých životů, třeba ti, kteří budou muset po tom revolučním kvasu zase vystřízlivět, aby zjistili, že sesazení jednoho vládce a dosazení jiného jim automaticky blahobyt nezajistí. Nebo ti, kterým nad hlavami vybuchují bomby jejich současného vládce a jeho odpůrců, těm taky asi není co závidět. A navíc zrovna ti Libyjci se těžko dovolají nějaké pomoci, protože OSN je bezzubá už dlouho, Američané a EU mají extrémně váhavé vůdce, a Liga arabských států zkolabovala. Takže nezbyde než postavit na hranicích humanitární městečka a modlit se, aby to netrvalo moc dlouho. Myslím tím především křeče Kaddáfího režimu. A Kaddáfí? Nejprve to byl přítel (protože bojoval proti USA), pak nepřítel (po Lockerbie), pak přítel, a teď zase co vlastně? A pokud vyhraje a občanská válka v Libyi skončí, bude zase co? Naše (jakože česká) oficiální linie je vlastně jaká? Já vím, že nás se to netýká, protože uprchlíci dorazivší do Itálie by museli nejprve překonat Alpy, pak Rakousko a pak ještě mít dostatek prostředků na uplácení našich cizineckých úřadů, což je nepravděpodobné, ale i tak bych rád věděl, zda mi nějaký protivník při hospodské debatě nebude chtít vylít pivo na hlavu, když budu tvrdit něco, co nebude populární (populární rozuměj to, čím nás budou krmit média). A aby toho neštěstí nebylo dost, tak si představte to utrpení budoucího majitele právě toho auta, na jehož výrobu nejsou díly (jsou právě v tom zpožděném plavidle). Už na to vydal spoustu energie, vybral si nějaký model, (který mu pak posléze žena rozmluvila), pak se vydal do autosalonu, vybral si barvu (kterou mu manželka posléze rozmluvila), vybral z účtu peníze (tentokráte manželka mlčí), a zaplatil. A teď čeká. A uprchlíci mu blokují auto. A do toho ještě ten ZASRANÝ VÍTR!!!

A ještě jedna oblast, kdy vám něco může zmařit někdo a ani nevíte proč a jak a vůbec. Ano, mám na mysli tu blikající krabici, kterou má spousta z nás na stolech v kancelářích a doma. A především ta seřazená slova do algorytmů a jiných nemuzikálních hromad, ano, mám na mysli software. Už jste si nejspíš skoro zvykli na obvyklé projevy nejrozšířenějšího operačního systému - pár z nich hezky popsal kdosi při srovnávání důvodů, proč nemůže výrobce onoho SW vyrábět auta, např. že by nám čas od času motor za jízdy bez příčiny chcípnul a museli bychom ho znovu nastartovat (a z jakéhosi podivného důvodu se s tím smíříme, nastartujeme a jedeme dál) nebo by nám občas při určitém manévru chcípnul motor, nešel nastartovat a museli bychom motor znovu instalovat (a z jakéhosi podivného důvodu bychom se i s tím smířili). Kontrolky oleje, zapalování, benzinu a dobíjení by byly nahrazeny jedinou kontrolkou "Obecná chyba auta" (General Car Fault)… Ale abychom se nesmáli jen jednomu. Tohle na mně vypadlo, když jsem používal jiný internetový prohlížeč než od onoho výrobce a přiznávám, dostal mně.
Oznamovatel pádu. To je tak úžasně suché, prostě "oznamovatel pádu". Program zaznamenal neočekávaný problém a spadl. A pokud tu hlášku aplikujeme na praktický život, ještě více vynikne její genialita. Jako že jdu z hospody po pár pivech, (protože hostinský mi stále nosil další a další), takže jdu podroušen a najednou se mi nějak nějak neudělá dobře, takže "zaznamenám neočekávaný problém" a jebnu sebou o zem, vlastně "spadnu"… Až se proberu a zorientuju, ("po restartu") se pokusím postavit, oprášit, najít mobil, atd. takže "se pokusím obnovit všechny panely a okna do původního stavu"… A pokud bych si něco udělal, tak bych "zaslal někomu hlášení o pádu, abych pomohl odhalit a opravit problém..." Komentáře raději doplňovat nebudu… A nezapomněl bych samozřejmě i jméno hospody, protože ta možnost "zahrnout i adresu stránky, na které to spadlo", ta tu taky je. Uznávám, je tu nelogičnost, já bych se nejpve musel restartovat, abych mohl podat hlášení, a nikoli nejprve vytvořit hlášení, pak ho poslat a pak teprve restarovat. Ale to by se dalo napravit, vývojáři toho určitě budou schopni. A je tu vlastně ještě jedna potíž, celkem důležitá, nerad bych zkusil možnost "ukončení aplikace", to by mohlo bolet…

No co myslíte, po přečtení celého příspěvku, nemám pravdu? Není to vždycky vůl, co to celé zmaří?

P.S. A to se mi ještě SW těhle www stránek snažil zabránit ve vydání tohoto článku tím, že mi tvrdil, že délka je omezena na 40000 znaků, no uznejte jsem schopen něco tak dlouhého vůbec stvořit? Ale zlomil jsem ho, vola jednoho...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.