Baníčku, my jsme s tebou! 3

8. března 2011 v 10:24 | insider |  Pohybové postřehy
Chtěl jsem původně počkat na to až zase budou někde k "ukradení" nějaké fotky z fotbalového mače mezi ostravským Baníkem a Sigmou Olomouc, ale pak jsem si řekl, že to spojím s předchozím příspěvkem a navíc moje dcera včera ten fotbal hezky vypointovala. Nebojte, nebude to dlouhé.


Statistika říká, že Baník dokázal naposled vyhrát na Andrově stadionu (stadion Sigmy pro neznalé) v sezoně 2006/2007, když svému soupeři dokázal vstřelit tři branky. Celkově v Olomouci vyhrál od sezony 1993/1994 (kdy se hraje česká liga po rozdělení federace) jen dvě utkání. A vzhledem k tomu, že podzimní herní projev a ani současné postavení v tabulce nevlévalo do žil ostravských fanoušků hektolitry optimistické nálady, byl skeptický postoj na místě.

A byl oprávněný, nebudu tu sáhodlouze rozebírat, jak zase špatně Baníček hrál, hráči Sigmy byly u míče zpravidla dřív, rozuměli si s ním líp, dokonce si byli schopní přihrát i víckrát za sebou, což se o baníkovcích říct nedá. Sigma měla trvalý tlak, ze kterého se ostravští dostávali jen sporadicky a nesměle, a asi by nejspíš stejně vyhrála. Protože když nepomůže neposedný míč a ani terén, pomůže kdo? No sudí přece. Písknul totiž naprosto nespravedlivou penaltu.

Odbočka pro laiky ve fotbalových pravidlech:
- penalta (slangově také "desítka", "pentle" atd.) je pokutový kop, který nařizuje rozhodčí v případě, že se tým dopustil v době, kdy je míč ve hře, ve vlastním pokutovém území (viz níže) - bez ohledu na to, kde v tu dobu byl míč - vůči hráči soupeře nějakého přestupku, penalta se kope z vymezeného bodu v pokutovém území, a kope ji hráč přímo na brankáře a branku. Debatu o tom, že se mezi lidem fotbalovým traduje, že penalta se nedá chytit, jen blbě kopnout, nechám odborníkům.
- pokutové území (slangově také "šestnáctka", "velké vápno" atd.) je prostor vymezený obdélníkem u obou branek, v prostoru vlastního pokutového území (= u vlastní branky) smí brankář hrát rukou a přestupky v tomto území se právě trestají zpravidla právě pokutovým kopem. Nebudu vám plést hlavu dalšími podrobnostmi a výjimkami, nehledě na to, že pokud jste někdy viděli fotbalové hřiště, tak jste si možná všimli, že ve velkém obdélníku u branky je i malý obdélník (slangově např. "malé vápno"), ale ten teď nehraje žádnou roli.

Zpět k tomu "zákroku". Odmyslíme-li si sporný fakt, zda to byl nebo nebyl faul, ale i kdyby byl, tak se stal evidentně před hranicí pokutového území , naštěstí máme tu televizi a tam to bylo vidět!

Když to celé televize opakovala, tak se mně má starší dcera (která reagovala na moje kletby tím, že se začala dívat) bezelstně zeptala: "proč ten pán tam skočil?" Je jasné, že dítě nechápe takové nesportovní chování, takže jsem ji vysvětlil, že tím chtěl olomoucký hráč dosáhnout výhody pro svůj tým. Zda se mi to povedlo netuším, a teď přichází POINTA, moje PĚTILETÁ dcera ten PARAKOTOUL VIDĚLA, a ten ŠKOLENÝ ROZHODČÍ NE!!!

To nám ten jarní fotbalový rok pěkně začíná…

P.S. Na otázku PROČ to rozhodčí neviděl, jsem ovládl před dětmi své emoce (spolkl vazby "rozhodčí je LOPATA" a horší) a označil sudího pouze za MOULU…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.