Sčítání lidu 2011 - díl 1

25. února 2011 v 10:49 | insider |  Nemístné postřehy
Za nějaký necelý měsíc 26.3.2011 na nás bude uvalena povinnost vyplnit formuláře akce Sčítání lidu 2011. Existuje na to Zákon č. 296/2009 Sb . - O sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011. Aby bylo jasno hned od začátku, nelíbí se mi to. V první části se budeme věnovat prohlídce formulářů, ve druhém se podíváme na vysvětlivky k celému sčítání. Všechny podklady zde uváděné jsou k nalezení na oficiálních stránkách zde.

.
Sčítací listy
.
Sčítací list osoby - příjmení, jméno, rodné číslo, státní občanství, to všechno beru, i když v občance tzn. v systému už to někde určitě mají; bydliště v rozhodný okamžik budiž, i když jak si dále ukážeme, ta hodnota tohoto údaje je sporná; bydliště 1 rok před sčítáním, třeba tohle by mně zajímalo, k čemu takový údaj je? A další bydliště matky v době narození, tohle by mně taky zajímalo, jako k čemu je tenhle údaj potřeba vyplnit, že by se to týkalo mého případného stěhování? Ale to by bylo stejně na nic, kdybych se teoreticky stěhoval během svého života víckrát, no fakt netuším smysl, vy jo? Rodinný stav je údaj, který na matrikách taky musí někde být; registrované partnerství - vzhledem k tomu, že je v závorce napsáno, že se to týká jen osob stejného pohlaví, jsem zvědav, kolik lidí si to pořádně nepřečte a něco tam zaškrtne; mateřský jazyk budiž, tohle by mohl být údaj k něčemu. A jsme na konci první strany. Druhá strana začíná národností, tady je pro mně nepochopitelně napsáno, že tento údaj není povinný, naopak bych čekal, že to bude povinné, protože jak jinak zjistíme, kolik tu máme lidí hlásících se k té které národnosti, co? Náboženská víra, zde je nepovinnost celkem pochopitelná, ovšem výsledek to bude deformovat, protože když se někdo příhlásí k jediismu, tak ho stejně nebudou brát vážně. Nejvyšší ukončené vzdělání, dejme tomu, že toto je pochopitelný údaj, i obor vzdělání. Počet živě narozených dětí celkem, není toto všechno na matrikách? A počet živě narozených dětí v posledním manželství, toto je proboha k čemu dobré? Ekonomická aktivita by mohla být zajímavá, už jenom, aby se politici mohli ohánět tím, jakou míru nezaměstnanosti vlastně máme. Do kolonky Zaměstnání se zapisuje to, co děláte, myslím, že když budeme všichni "manažer", tak to bude zajímavý výsledek J, to jaké má kdo postavení v zaměstnání nebudeme komentovat, pornografii jsme si už odbyli, odvětví je jasné. Otázky pro studenty přeskakuju, a jdeme hned na dojížďku nebo docházku - pro statistiky to možná bude zajímavý údaj, ale jeho praktické využití nevidím, stejně jako délku a frekvenci. Ano, zjistí se třeba, že 60 procent lidí jezdí do práce autem, a? A nic. A že jim to trvá v průměru třeba 20 minut, a? A nic. To je konec Sčítacího listu osoby, myslíte, že je to opravdu tak nezbytně nutné, to sčítání?
.
Pojďme na další, tentokráte Bytový list. Dejme tomu, že uznáme, že i když do toho státu nic není, jak bydlíme, tak že se na ten jejich formulář podíváme. Otázka na to, zda bydlíme v bytě nebo jinde, budiž. Obydlenost bytu, no když v něm bydlím, tak je obydlený, ne? Nechápu dotaz č. 2. Právní důvod, dejme tomu, že vlastnictví bytu je relevantní. Velikost bytu, chápu otázku na kuchyň, ovšem její plošná výměra? K čemu to bude? Jakože když se zjistí, že jsou na jednu kuchyň v průměru dvě ženy, takže se tam těžko vedle sebe snesou? K čemu bude i celková výměra bytu? Zjistí se, že spousta lidí bydlí v malých bytech a jsou tam natěsnaní a spousta ve velkých, a ti v nich bloudí. A co? Poloha bytu v domě, to by mně taky zajímalo, k čemu je to dobré vědět. Aby někdo věděl, že bydlím v přímo v tom bytě, přímo v přízemí, aby mi mohl případně adresně rozbít okno, a nerozbil ho omylem sousedovi? Připojení na plyn a vodovod mají pod palcem společnosti, které nám tyto suroviny dodávají, takže proč se jich nezeptá stát rovnou? že by to byly údaje, které nejspíš podléhají obchodnímu tajemství? Což ovšem neplatí pro ovce, pardon občany. Zda máme teplou vodu, a jak si ji získáváme, zajímavé, k čemu bude toto dobré? Stejně jako energie k vytápění a sprchový kout. Zvlášť ten kout, bude toto údaj, který ukáže, že jsme sice národ, který má teplou vodu a koupelny, ale stejně jsme prasátka? A záchod? Každý kdo má splachovací záchod spotřebuje moc vody, proto mu zkrátíme kvótu na hajzlpapír, no co říkáte? Zda je moje domácnost vybavena počítačem nemusí zajímat nikoho, zvlášť ne bytaře. Tady je malá pomoc, vysvětlivka říká, že pokud je osobní počítač, který je umístěn v bytě využíván výlučně jako pracovní pomůcka pro výkon zaměstnání, nepovažuje se za vybavení domácnosti. No ještě že dělám doma ty tabulky a čtu si firemní maily. Otočíme formulář. Tady pozor, logicky v návaznosti na List osoby, jestli uvedete, že s vámi v bytě bydlí pan XY a on do svého listu napíše jiné současné bydliště, tak jeden z vás lže. A to by mohl být problém.
.
A nakonec Domovní list. Ten vyplňuje vyplňuje vlastník domu nebo pověřený správce či provozovatel domu, což já osobně nejsem, takže se mi doufám do ruky nedostane. Nicméně co se stane, když nastane rozpor mezi tím, co uvedete vy a co správce domu, např. při údaji o druhu vlastníka nebo ústředního topení a druhu paliva, to netuším, ale bude to drahý… Období výstavby nebo rekonstrukce, zajímavé, vzhledem k tomu, že podpora stavebího spoření jde vytrvale dolů, asi má tento údaj ukázat, že zase až tak ve starých bytech a domech nebydlíme a že už není třeba další výstavbu podporovat. A dokonce to pomůže vyřešit, že všechny domy starší … let (vhodný údaj si doplňte sami) přijdou zbourat, protože jsou zpravidla nestabilní a nebezpečné, no ne? No nebyl by to skvělý dopad tohoto sčítání?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ING. RÉMI SIMEÓN PH.D. ING. RÉMI SIMEÓN PH.D. | E-mail | 25. února 2011 v 19:41 | Reagovat

Sčítání se nezúčastním,jelikož je k ničemu.Na katastru je soupis všech nemovitostí v ISKN, jen jej umět používat.Dále,všichni jsou apriori sečteni,jelikož když "vědí" třeba fízli, komu a kam mají poslat předvolání k podání vysvětlení, tak rovněž i statis. úřad, jelikož ví, komu předat formulář, tak to predikuje, že je každý vlastně již  sečten.Takže naprosto vyhozené 2.5E9 Kč,když máme údajně my platit jakési zadlužení alias reformu,vyjma felčarů,kteří vyhrožují, že od1.3 půjdou brigádnicky pracovat bezplatně do německých nemocnic.Ale titíž felčaři sprostě se navážejí do dárců Sanaplasmy,že ty Kč400 nás nemohou naučit ničemu dobrému.Takže felčarovi peníze přísluší a ostatní jsou zdegradováni jako méněcenná nezodpovědná rasa , totiž dárci Sanaplasmy, že jim nepatří do ruky ani Kč 400.Takže,označen zsa méněcenného vyhrožujícími státními felčary,nebudu se účastnit zbytečné šaškárny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.