Nejabsurdnější bankovní poplatek

2. února 2011 v 11:59 | insider |  Nemístné postřehy
Kdyby záleželo na mně, schovával bych si peníze do štrozoku, a ne do banky. Jasně, že nám na hodinách ekonomie tvrdili, že tím pádem by naše peníze byly znehodnocovány inflací a bla bla bla. Jenže jsou jisté páky, kterými se dá zařídit, aby naše peníze i tak ztratily na hodnotě. Přece nějak ta banka vydělávat musí, ne? Když už se tak strašně usilovně stará o naše peníze. A jedním z těchto způsobů jsou bankovní poplatky.


Že existuje nějaké hlasování a dokonce webová stránka jsem sice věděl, ale nijak zvlášť jsem se o to nezajímal. A nejspíš ji znáte i vy. Ale kdyby náhodou ne, a když už mám tu možnost to sem napsat, tak to píšu.

Před pár dny skončilo zde
1. kolo 6. ročníku, kdy byly vybráni ti "nejlepší", resp. pět "nejlepších" bankovních poplatků, a v druhém kole (do kterého se můžete přihlásit i vy) se bude vybírat absolutní vítěz.

Jen pro info, vítězové předchozích ročníků (kteří se pro velký úspěch nezařazují do dalších kol):

1. ročník - poplatek za příchozí platbu
2. ročník - poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky
3. ročník - poplatek za vedení běžného účtu
4. ročník - poplatek za nadměrný vklad
5. ročník - poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet

No není to nádhera? Třeba ten první - vy (nebo někdo jiný) vám pošle peníze na účet, tudíž dáváte bance své peníze, a ona si ještě vezme něco navíc… možná kdybychom tomu říkali tringelt (a ne tak ošklivě "poplatek"), tak by to bylo průchodné, ne? Nebo ten třetí, kolik práce asi zabere vést běžný účet? Ten počítač se ale nadře při sčítání a odečítání čísílek… Nebo vítěz 4. - poplatek za nadměrný vklad, skvělé, dostanete prémie, tudíž dostanete na účet víc peněz, ale pozor! Banka ví, že byste měli být solidární a nehamounit, proto vám něco z toho ubere a přerozdělí to, samozřejmě sobě, kdo jiný je víc potřebný než ona?

A letošní laureáti samozřejmě nemohou chybět:

Poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu
Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat
Poplatek za předčasně splacený úvěr
Poplatek za vložení variabilního symbolu do příkazu k úhradě
Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou

Mě osobně asi nejvíc nadzvedává ten poslední, dostane ten počítač (nebo síť, která to celé generuje) z těch vybraných poplatkových peněz něco? Kolik práce asi dá nacvakat do systému přihlašovací ID, heslo, pak odentrovat rozeslání výpisů na předem definované emailové adresy… aha tak tady je zádrhel, on ta data musel někdo do systému napsat, tak proto ten poplatek, aha… no sice se ta data musela napsat jen jednou, kdežto ty výpisy chodí 1x měsíčně, ale to vlastně nevadí, ono se to nějak zakecá…

I když je třeba přiznat, že i třeba ten poplatek za předčasně splacený úvěr je báječný, tak místo aby peněžní ústav byl rád, že mu už nic nedlužíte, tak vás za to ještě skásne, ale zase je v tom ta solidarita, když si můžeš dovolit to splatit dřív (= máš peníze), tak si můžeš dovolit za to i zaplatit, a jsi vlastně zbohatlík, kterého je třeba hned vytahat za uši, aby si moc nevyskakoval…

A bez nějakých výjimek, i poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat je taky špica. Co ty se máš co starat, kolik tam máš! Hezky posílej výplaty a věř nám!

Taky máte rádi svůj peněžní ústav? Kdysi jsem byl klientem ČSOB, ale když jsem si půjčoval peníze a otec mi byl jako ručitel, a slečna na přepážce nechtěla věřit potvrzení o jeho příjmech, tak to se mně dotklo. Kolik peněz dostali různí podnikatelé, developeři, gastarbajtři, Harry Jelínkové a podobná verbež, v řádech o 6-9 nul víc než jsem chtěl já, a se zárukami cennými asi jako včerejší noviny, a nikomu to nevadilo… No jak říkám, byl jsem jejich klientem, a jak jsem již deklaroval na začátku, nejraději bych si svoje penízky hezky schovával do bot, do peřin, pod televizi, do nádobky na záchodě, do tajné kapsičky na opasku… protože bych si je tam mohl kdykoli zkontrolovat bez toho, aniž by mi na ně někdo chodil nebo šahal… a zadarmo!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.