Jejich exodus, náš exitus

15. února 2011 v 11:36 | insider |  Nemístné postřehy
Nevím jestli je to správně nebo ne, ale když už se k dané tématice vyjádřilo tolik lidí, tak mě to chca nechca pudí se ozvat se svým laickým náhledem. Mám sice v příbuzenstvu dva doktory, jenže oba jsou už v důchodu, takže tahleta akce se jich netýká a navíc jsem se s nimi tak měsíc neviděl, takže jsme stejně neměli čas se pobavit o tom, jak to vidí oni, přímo zevnitř, takže proto jen můj čistě laický názor. Pokud jste zdraví a je vám jedno, zda doktoři odejdou nebo ne, anebo pokud jste dostatečně daleko od českého zdravotnictví, tak vás to asi zajímat nebude, ale to je váš problém, pokud se vám nechce, nečtěte to. Pokud budete mít potřebu něco dodat, klidně tak učiňte.


Nejsem si úplně jist, jaké byly původní požadavky lékařů, zda jim šlo jen o to dostat přidáno anebo něco udělat se stávající chaotickou situací v našem zdravotnictví. Mluvilo se o nedovolené výši přesčasů, služeb, a kdovíčeho ještě. O taky o povinných atestacích, kdy musí absolventi projít x lety služeb na odděleních za mizerných podmínek. O neprůhledných nákupech drahých přístrojů. O neprůhledných tocích peněz především ve VZP. Zapomněl jsem na něco? A o čem je celý problém teď? Lékaři chtějí dostat přidáno. Takže jejich ušlechtilé cíle spojené s reformou ve zdravotnictví, která by odstranila současné problémy, budou tímto krokem vyřešeny.

Logicky odvozeno, od té chvíle, kdy dostanou přidáno, přestanou doktoři sloužit tolik služeb, tolik přesčasů, tolik hodin navíc. Kdo tedy bude zajišťovat chod nemocnic? Nebude to znamenat, že budeme mít hromadu spokojených, dobře zaplacených lékařů, sedících ovšem doma? Budeme se pak potýkat s přístupem "Naše pohoda, váš exitus"? Asi nebudeme. Lékařů je zřejmě dost. Tak proč se najednou mluví o kolapsu zdravotnictví?

Logicky odvozeno, dobře zaplacený doktor nebude mít zájem brát úplatky, zmizí plýtvání a korupce. V tom případě ale přidejte i policajtům a soudcům a státním úředníkům. Aha, ti vlastně ještě nestávkovali, takže nic nedostanou. Včetně sester, ty si nezaslouží, protože doktory v podstatě otravují už jen tím, že jim do ordinací pořád někoho pouštějí. Všem přidat a zavládne všeobecná pohoda, pivo a fotbal každý den (což je mimochodem představa z písně Skinhedskej stát, víte kdo ji zpíval?).

Logicky odvozeno, stát vezme na navýšení tak, že se zadluží, což znamená, že vytlučeme klín klínem a za pár let to už tu nebude Česko, ale Zadlužsko, což bude nakonec náš exitus. Nebo zvýší daně či odvody pojistného, což sníží naši spotřebu, čímž klesne odbyt, zastaví se produkce a nebudem vydělávat nic a… bude to náš exitus.. Nebo zavede k "povodňové" dávce i "doktorskou", což bude stejně jen skrytá daň… a to bude zase náš exitus. Nebo to vezme z jiného resortu, buď z vnitra nebo obrany nebo školství nebo kultury nebo dopravy, a pak nám budou smrtí vyhrožovat policisté, hasiči, železničáři, stavitelé dálnic a silnic a státní úředníci, a to budou zase naše exity… ale to už jsem vlastně říkal, že?

Logicky odvozeno, jde o plošné přidání úplně všem, i Sovovi, i Cvachovi, i Štrosmajerovi, prostě ať si Doctor Dick nebo Dr. House nebo Medicinman, všem stejně. Ve zdravotnictví zavládne Liberté, égalité, fraternité, nebo jak zpívá Pavel Dobeš, "volnost, rovnost, pohoda", a jsme zase v komunismu, každému podle zásluh, ale nikomu ani ň navíc.

A teď trochu nelogicky. Nechce se mi hledat příslušná ustanovení Zákoníku práce, ale vyjednavači na straně lékařů chtějí garantovat, že ředitelé nemocnic vezmou jejich výpovědi zpět. A jak si to představují? Vláda to nařídí? A bude pak vláda nařizovat i jiným zaměstnavatelům, koho má zaměstnávat? Nebo bude potřeba zase ohnout Ústavu, jak se zákonodárci pokoušeli loni ohledně voleb? Lékaři za sebe garantují, že výpovědi stáhnou. Jak stáhnou? Výpověď se dá stáhnout jen v dohodě obou stran. A jsme zase na začátku. A jak budou lékaři garantovat, že začnou pracovat? Co dají v zástavu?

Úplně nejúžasnější výdrb je, že pokud zaměstnavatel (v našem případě nemocnice) nepřijme stažení výpovědi, pak musí zaměstnanec (v našem případě lékař) na Úřad práce, ten mu nabídne místo (v našem případě logicky nejlépe v nemocnici, za zákonných podmínek tzn. zkušební doba, nástupní plat apod.) a pokud uchazeč (lékař) místo nepřijme, může se mu stát, že ho ÚP vyřadí z evidence, a pak nezbyde milému zaměstnanci (lékaři) nic než se opravdu poohlížet po zaměstnání v jiné zemi, jak koneckonců lékaři hlasitě vyhrožovali. Tedy pokud nemají zájem pracovat zde v soukromém sektor, což by mělo kladný dopad, zvýšilo by to konkurenci, nejspíš vedlo ke snížení cen za péči a oddělilo zrno od plev. A nebo pokud nemají dostatečné finanční rezervy, aby už nemuseli pracovat vůbec.

Setkal jsem se argumenty, že lékaři berou stejně nebo méně než nějací řemeslníci. No koneckonců sami řekněte, je dneska snazší najít doktora nebo instalatéra? Ekonomická poučka, naprosto elementární, pokud poptávka převyšuje nabídku, cenu to zvedá… tak jsou holt instalatéři dražší než doktoři…

Podle dnešních zpráv (tj. ze dne 15.2.) existuje jakési neschválené memorandum, kde je navrženo k dohodě toto, co se týče platů zvýšení platových tarifů lékařů v nemocnicích, léčebných ústavech a léčebnách dlouhodobě nemocných i v záchranných službách - hned o 5000 až 8000 korun; a opřidávání v roce 2012, kdy se průměrný plat lékaře zvýší o deset procent a od roku 2013 pak dosáhne 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy ve státě, v roce 2012 porostou také platy všem zdravotnickým pracovníkům.

A co se týče ostatních změn k lepšímu? Jen vágní formulace o vzdělávání, změna kompetencí zdravotníků, reformní a protikorupční kroky, ve spolupráci s odbory, lékařskou komorou, odbornými společnostmi a asociací sester; o rušení nemocničních lůžek a jejich převedení na lůžka sociálně zdravotní, bla bla bla. Takže vyhráli.

Lékaři si nepěkně zahrávají s důverou pacientů. Oni si neuvědomují, že pacienty potřebují. Neuvědomují si, že teď se na ně budou všichni pacienti, včetně ordinančních štamgastů, a priori dívat s nedůvěrou, závistí a nenávistí. A nejspíš budou chtít mnohem víc než jen to, co dostávali doposud, když už budou ti dochtoři líp placení, ne? Takže se ptám, vyhráli? Nebo jsme to zase prohráli úplně, ale úplně všichni?

P.S. Milujete svého doktora?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 EthanHunt EthanHunt | 21. února 2011 v 22:38 | Reagovat

..ano, všichni můžeme stávkovat..ano, sejdeme se před Hradem a budeme žádát o peněžní Přídavek na život, jinak přestaneme dělat děti..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.