Hafo kancelářských architektů

22. února 2011 v 15:01 | insider |  Firemní postřehy
Opravte mně, jestli se mýlím, ale v jistých východoasijských firmách je pravidlem, že se jednou za čas, tak 2-3 do roka, koná kancelářské stěhování. Tedy alespoň v těch dvou, ve kterých jsem pracoval, to tak bylo a je. A vždycky se při té příležitosti odněkud vynoří několik (hodně) najednou nezaměstnaných kancelářských "architektů", kteří navrhují, upravují, diskutují, nejlépe v jazyce, kterému my ostatní nerozumíme, a pak také řídí (občas i pomáhají), aby nakonec dali od konečné podoby ruce pryč.

Opravte mně, jestli se mýlím, je toto opravdu specifikace jen těch firem, které jsem zmínil nahoře, nebo je to prostě normální a já jsem jen přecitlivělý?


Nabízím vám krátký vhled do této problematiky s čerstvou praktickou zkušeností. Právě v pátek minulý týden a přes víkend se odehrály podobné "škatule, škatule" orgie i tady. Celá změna byla iniciována jednak otevřením nové kanceláře, do které se přestěhovala část osazenstva z původní "open space" kanceláře, pro naše účely je ale tato skupina nedůležitá, a také změnou na manažerském postu, což už důležitější je, jak uvidíte.

Pro formu jsem celý proces rozdělil do kapitol po dnech:

ČTVRTEK
Nejprve se podívejte na původní rozesazení,
ty dva stoly (dole) u oken jsou samozřejmě manažerské, červené svislé čáry tak nějak orientačně zobrazují vedení elektrické a počítačové sítě v podlaze s nezbytnými odklopnými panely. Je to rozesazení relativně jednoduché a srozumitelné, není-liž pravda? I když pozice stolu v levé řadě úplně nahoře s sebou nese i funkci dveřníka, protože dveře nahoře jsou na čip, a k jejichž otevření ( a vstupu do kanclu) nemá každý povolení.

PÁTEK
Druhé schéma je původní návrh změny,
už tady je vidět drobné vylepšení, ze dvou manažerských stolů je jen jeden, druhý manažer se má poslušně zařadit mezi řadové členy ke stolům vlevo. Všimněte si nové svislé linky uprostřed, plán linie elektrického a síťového vedení se ukázal jako velmi důležitý. Celá operace se tohoto dne měla jakože oficiálně uzavřít, (protože to schválil nejvyšší), bohužel došlo k tomu, že někteří "architekti" navrhovali stoly posunout, aniž by byla síť na prostřední linii vůbec instalovaná, tzn. že stoly a počítače a telefony na stolech by stály, ale jaksi by neměly ani proud ani síť. Celé to zachránil týpek z Údržby, který prostě ještě dopoledne podlahu rozvrtal (zůstaly po něm odklopené poklopy, jak po gigantickém čtvercovém krtkovi) a nechal tak, za což si zaslouží nehynoucí slávu, protože jinak bychom to šibovali úplně zbytečně. Mimochodem v jednu chvíli existoval ještě jeden nákres, se kterým "architekti" chodili po kanceláři, onomu zmíněnému týpkovi z Údržby ho nikdo ale neukázal, takže ten se řídil tím původním.Bohužel instalace kabeláže se protáhla a nebyla hotová ještě v 16 hodin, což znamenalo, že český office odešel.

INTERMEZZO
V neděli jsme dostali od kolegyně SMS s tímto textem: "v pondeli rano se nejdrive nadechnete, obrtnte se trpelivosti nez vstoupite do kanclu, budete cumet jak pera z gauce - opet změna jak cyp, bez logiky"

PONDĚLÍ RÁNO
Třetí obrázek už znázorňuje stav v pondělí ráno
"Architekti" měli celý víkend na to, aby to v klidu vyřešili. Jejich řešení nemá daleko ke genialitě stavitelů Stonehenge, aztéckých pyramid a baalbeckých stěn. Dva manažerské stoly jsou zachovány, vzdálenost skříněk od stěny úplně vlevo je o možná metr větší než byla původně (co na tom, že tudy skoro nikdo nechodí), skřínky podél koridoru (na obrázku skupina skříněk nahoře) tak nějak opticky uzavírají celý prostor ze strany "koridoru". Má to celé jen opravdu fakt malilinkaté nevychytávky - lidé u stolů v řadě úplně vlevo koukají do zadních stran skříněk, navíc sedí na kabelech, které se jim zamotávají pod židle a jinam, skříňky vlevo se otevírají směrem ke stěně, takže každý kdo k nim chce jít, to musí celé obejít, stoly uprostřed sice mají připojení, ale ono to ráno (a vlastně až do odpoledne) nebylo funkční, a to nemluvím o tom, že jsme hodinu a půl dávali dohromady svoje šuplíky, monitory, počítače, a další kancelářskou veteš.

PONDĚLÍ ODPOLEDNE
Na posledním nákresu vidíte skutečný stav v pondělí odpoledne.

Jelikož ty stoly vpravo obývají mj. i mzdové účetní, kterýchžto pracoviště by mělo být tak nějak alespoň symbolicky odděleno, takže nakonec je. A stále se sedí na kabelech a čelem ke skříňkám…

Tak teď když můžete porovnat stav na obrázku 1 a obrázku 4, je jasně vidět to zlepšení? Vidíte ho? TAK KURVA VIDÍTE HO???

Ale zase nebuďme jen kritičtí, že jo, přesuny nábytku odhalily spoustu věcí, třeba zapadlé sponky, a taky velkou plochu ušmudlaných koberců, které bylo možné tím pádem vyčistit, a … to bude asi tak jediné pozitivum, které mně momentálně napadá…

EPILOG
V pondělí ráno byli všichni kancelářští "architekti" tak strašně zaměstnaní svými notebooky a papíry a poradou,… že nijak neregovali na neslušné výrazivo uživatelů jednotlivých posunutých stolů…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 marichen marichen | 22. února 2011 v 15:16 | Reagovat

čistě náhodou mi to připomíná stěhování produkce SW do 1. patra před vánocema :-D :-D

2 Busan Busan | 22. února 2011 v 15:31 | Reagovat

Je to na sposob vsetkych SW vo svete :))))

3 skalijowa skalijowa | Web | 23. února 2011 v 16:40 | Reagovat

Hrůza mě jímá jen si vzpomenu na veškeré ty stěhovací akce, které jsem v SW zažila...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.