Sherlock Holmes

7. ledna 2011 v 9:00 | insider |  Persony
Holmes
Když jsem se v předchozím článku zmínil o Sherlocku Holmesovi, vůbec jsem netušil (a to si myslím, že mám Sherlocka Holmese slušně načteného), že zrovna v téhle době tj. 6.1.2011 by oslavil narozeniny!

Ještě že máme ten internet a kalendáře se slavnými osobnostmi. Je jasné, že 6. ledna se narodilo opravdu hafo lidí, určitě i nějaký z našich laskavých čtenářů, ale protože do všech matrik nahlédnouti nelze, musíme se spokojit s hrubým výčtem jen těch známých lidí - u nás třeba I. Olbracht (1882), L. Stroupežnický (1850) nebo nechvalně známý a v roce 1618 defenestrovaný Jaroslav Bořita hrabě z Martinic (1582). A ve světě? Údajně Johanka z Arku (1412) nebo R. Atkinson (1955). A právě S. Holmes.

Nejprve jsem se rozhodl slepě věřit českým médiím, která uvádějí jako rok narození 1854, ovšem po podrobnějším zkoumání se zdá, že mezi holmesology panuje nesoulad. Vzhledem k tomu, že dříve se nestávalo, aby vznikaly velké "fankluby", které mají rády jasno ve všech detailech, tak ani sir A.C. Doyle nejspíš neřešil, kdy přesně má vymezit Holmesovo narození . Jenže jak se jednou tenhle "kult" narodil, už to nešlo zastavit. A tak se váhá, byl to rok 1854? Nebo 1861? Nebo nějaký jiný ještě plus mínus jeden rok?

Každopádně se siru A.C. Doylovi podařilo vytvořit úžasný fenomén. Určitě tím, že výrazně pomohl na svět všem následujícím detektivním příběhům (předtím se o něco takového pokoušel významněji jen E.A.Poe s detektivem A. Dupinem a jeho metodami). Vždyť Sherlock Holmes měl takový úžasný čtenářský úspěch, že to muselo nutně povzbudit všechny další autory detektivek. On totiž Holmes a jeho příběhy vypadají tak snadno napsané a vykombinované… Ovšem jen když to čtete, samozřejmě.

A pak samotný Holmes. Když ho nazlobený Doyle nechal utopit v potyčce s profesorem Moriartym, zvedl se takový ohlas veřejnosti, že se Doyle k Holmesovi vrátil a oživil ho. Mimochodem nakonec se Doyle Holmese zbavil tím, že ho poslal na odpočinek do Sussexu pěstovat včely...

Baker street 221B - myslíte, že když Doyle "umístil" Holmese na tuto adresu, tušil že tam bude později stát muzeum Sherlocka Holmese? A že turisté navštěvující Londýn, se budou do té uličky chtít jít podívat? I já tam byl…
BS_2
BS_1

Celý Kánon (jak tomu holmesologové říkají) čítá 60 případů, 56 kratších případů a 4 romány. Za ty nejznámější "krátké" jmenujme hlavně Skandál v Čechách, kdy se poprvé a naposledy objeví český element, nebo Poslední případ, kdy se Holmes utopí ve Švýcarsku a pak třeba Prázdný dům, kdy se zase objeví, nebo třeba známý Spolek ryšavců s bizarní zápletkou zrzavých mužů. Romány jsou jen čtyři, ale za to jsou základními kameny, tedy alespoň dva z nich, Pes baskervilský a Studie v šarlatové. Ten první v tom, že se stal nejspíš nejznámějším Holmesovým kouskem a ten druhý v tom, že je to vůbec první Doylův příběh s Holmesem. Já osobně mám asi nejraději poslední román, Údolí strachu, který v sobě skrývá spojení příběhu v Anglii i v USA, a není až tak úplně typickým holmesovským příběhem.


Nebudu se Holmesem zabývat úplně podrobně, to by chtělo rovnou diplomovou práci, například vztah Holmese k drogám nebo k vědění (krásný seznam o tom sepsal Dr. Watson, např. o literatuře, astronomii, filosofii nevěděl Holmes zhola nic, v botanice se mistrně vyznal v jedovatých rostlinách a jejich jedech, o jiných rostlinách nic, znalosti chemie hluboké, znalosti anatomie perfektní, ale nesystematické, zběhlý v britském právu...)

Ale rád bych dodal jen pár poznámek.

Vemte si třeba vztah Holmese a žen. Proč byl Holmes k ženám tak odtažitý? Vždyť jedinou ženou, kterou obdivoval (a možná i platonicky miloval), byla Irena Adlerová, hrdinka příběhu Skandál v Čechách. O ní mluvil jako o ženě s velkým Ž. Jinak ho ženy zajímaly pouze do doby, kdy byly v centru jeho případu, poté je vypustil z mysli. Možná to bylo jeho pedantickou myslí, že se choval jako stroj a neměl čas na věci, které byly tehdy se ženami spojovány. Tedy ne že by se dnes ženy chovaly nějak extrémně jinak, ale feministky by Holmese nejspíš přibily na zeď, ať už fyzicky nebo alespoň na fejsbůku. Že by nějaká žena Holmesovi ublížila, nejspíš ještě na studiích v Cambridge? To vše nechává prostor ke spekulacím, a to mají příznivci všech takových "kultů" rádi. Mimochodem nezapomeňme na ztělesnění trpělivosti v holmesovské legendě, a to jeho domácí, paní Hudsonovou.

Když bych se vás zeptal, jak vlastně Holmes vypadal, tak by se vám určitě vybavil muž ve středních letech, s dýmkou, kloboukem, a lupou. Jenže třeba ten střední věk, to je jen věc vsugerovaná nám ilustrátory a filmaři. Pokud vezmeme za bernou minci narození v roce 1854, fakt že se Dr. Watson vrátil z Afghánistánu někdy v roce 1880, a s Holmesem se potkal rok, maximálně dva na to, tedy v letech 1881, možná 1882, musel být Holmes sotva třicetiletý! Stejně tak Watson, který dostudoval medicínu v roce 1878, těžko mohl být při řešení zločinů s Holmesem tím usedlým padesátníkem, jak je v mnoha obrazech a filmech zpodobňován!BS_3

Když se porovná jeho metoda založená na pečlivém zkoumání a znalosti všech detailů místa činu, myslím, že se mnou budete souhlasit, že je jasné, kde se inspirovali tvůrci současných seriálů např. těch z americké provenience C.S.I. New York, Las Vegas a Miami, i když v těchto seriálech musí množinu celého vědění obsáhnout tým vyšetřovatelů, plus neuvěřitelné velké databáze (mimochodem kdo ty databáze krmí daty?) s neuvěřitelně rychlou technologií vyhledávání (mimochodem je to produkt Microsoftu?), a ne jen jeden geniální detektiv. A co Columbo? Není to taky takový "pünktlich" puntičkář a samorost jako Holmes?

Tak a jsme na konci, ještě jedna osobní věc a je to. Sherlock Holmes byl v mé čtenářské historii asi první opravdový detektiv, o němž jsem četl, a přiznávám, že k němu přistupuji s úctou a mám jeho příběhy rád. Možná že tam se zrodila moje obliba v detektikách a thrillerech všeho druhu, nemyslíte?

P.S. Přidejme na úplný závěr snad jen to, že na internetu jsou knihy o Holmesovi celkem snadno k mání, takže není problém si je číst i v pracovní době tak, aby to nebylo nápadné, jako s normální knihou…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.