Nejděsivější cesty v Británii

21. ledna 2011 v 15:48 | insider |  Zajímavosti
Roads
Ne že bych byl takový znalec cest v Británii, ale dostal jsem powerpointovskou prezentaci, kde byl představen jeden úžasný kruhový objezd ve Swindonu, a od hledání tohoto kruháče jsem se dostal až na webové stránky BBC, kde jsem objevil tenhle článek "Britain's scariest roads revealed". Nebudu článek překládat, ale abyste si udělali představu, jak ty "nejděsivější cesty" vypadají, snažil jsem se přes Google Maps je najít a vystavit je tu.

Ještě než začneme, kdybyste měli tip na podobnou "hrůznost" i v českých, moravských, slezských nebo i slovenských luzích, lesích a hájích, dejte nám to vědět, zjistíme detaily a varujeme tak i ostatní. Předem děkujeme!


Samotný seznam (přeložený nahrubo z angličtiny) je takovýto:
- Gravelly Hill (Spaghetti křižovatka), Birmingham
- Přípojky na dálnici M8 v centrálním Glasgowu
- Marble Arch, Londýn
- Kouzelný kruhový objezd, Swindon, Wiltshire (ano, to je ten zmiňovaný nahoře)
- Okruh Hanger Lane, západní Londýn
- M5/M6 křižovatka, Birmingham
- Náměstí Piccadilly, Londýn
- Křižovatka Five Ways, Birmingham
- Kouzelný kruhový objezd, Hemel Hempstead, Hertfordshire
- Most Kingston, Glasgow

A pojďme na jednotlivé "hrůznosti":

Tenhle Gravelly Hill Interchange se opravdu nemusí stydět za přezdívku "Spaghetti", takhle shora to vypadá opravdu jedle… Mimochodem Birmingham bude asi veselé místo pro ježdění autem, no uvidíte více níže…
Gravelly Hill
Další: přípojky na dálnici M8 (M8 junctions), hezká skotská křižovatka, že? Těch nájezdů je více, tenhle je ale asi nejhezčí.
M8
Proč se na seznamu octl Marble Arch, to netuším, shora nevypadá až tak složitě, ale problém bude asi spíš v těch jednosměrkách a hlavně hustotě provozu…
Marble Arch
A teď náš známý Magic Roundabout ve Swindonu. Myslím, že toto by v Česku byl naprosto nerozlousknutelný OŘECH pro mnoho řidičů…
Magic Swindon
Zase jeden londýnský okruh, Hanger Lane Gyratory, na první pohled neškodný, ovšem věřím tomu, že vyznat se v těch pruzích a jednosměrkách nebude asi žádná legrace…
Hanger Lane
Proč je tu křižovatka dálnic M5 a M6 u Birmingham je pro mne taky neznámá. Je sice velká, a když blbě zahnete, tak nejspíš pojedete míle a míle než se vám podaří se vrátit, tak možná pro to. Škoda že neznám nikoho místního, třeba by nám to objasnil. Vy náhodou znáte někoho odtamtaď?
M5-M6
Náměstí Picadilly (Picadilly Circus) je asi nejznámější lokací v tomto seznamu, na pohled opět nic moc, ale problém zde bude asi v hustotě provozu a v tomto případě i ve všudypřítomných neukázněných turistech z Japonska a USA, a v neposlední řadě i v neukázněných au-pairkách z Česka, které jen svou přítomností (především vzhledem) tak ruší a rozptylují řidiče, že je proto v podstatě celý Londýn strašně nebezpečné místo.
Picadilly
Křižovatka Five Ways - u tohohle jsem trochu na pochybách, zda jsem opravdu našel to správné místo. Five Ways je totiž celá čtvrť v Birminghamu, takže ta "hrůzná" křižovatka to možná je, možná není.
Five ways
O kousek dál totiž je cesta Queensway, a když se podíváte pozorně (případně si to vygůglujete), tak uvidíte, že část téhle cesty a ještě pár přilehlých vede pod velkým centrem pro pěší. Všude kde jsou kroužky, cesta mizí pod povrchem nebo se vynořuje, chcete-li.
Queensway 1
Ještě jednou jeden konec, trochu detailněji:
Queensway 2
A máme tu další magický kruhový objezd (u Hemel Hempsteadu, Hertfordshire, kousek na SZ od Londýna), je vidět, že Angličané se je tak něčeho neleknou a v kruhových objezdech si fakt libují.
Magic Hempstead
A nakonec Kingston Bridge, opět Glasgow. Na jižním konci mostu je trošku složitý nájezd, ten severní, který vidíte, je vizuálně zajímavější. Mimochodem řeka protékající Glasgowem se jmenuje Clyde. Ne že by na tom záleželo, ale líbí se mi to jméno…
Kingston bridge
U originálního článku jsou i nějaké připomínky a návrhy čtenářů, vybírám tento:
Kruhový objezd ve Whitletts v Ayr (jižně od Glasgow, zase ve Skotsku). Bohužel na satelitní mapě je ještě starý snímek, beznadějně nudný, proto se musíte spokojit s jeho nákresem ze stránek jedné místní autoškoly (M. Gallagher Driving School):
Ayr

Spousta Angličanů (hlavně tedy Londýňanů) ale nesnáší ještě jeden kousek dopravní mozaiky, a to obchvat Londýna M25:
M25
Dokonce k němu mají poznámku i T. Pratchett a N. Gaiman v knize Dobrá znamení (volně mnou přeloženo): "Mnoho fenoménů - války, pohromy, náhlé audity - byly shledány jako důkaz skryté ruky Satanovy zasahující do věcí Lidstva, ale kdykoli se studenti démonologie sejdou, shodnou se na tom, že dálniční obchvat Londýna M25 patří v tomto směru mezi nejsilnější uchazeče o nejvyšší stupínek."

No ale vraťme se zpět k nám. Co by za takový obchvat dali v Praze? A co v Plzni? A co v Ostravě? A taky jste si všimli, jak je momentálně u nás módní stavět kruhové objezdy? Jak dlouho bude trvat než se k nám taky dostane nějaký ten "kouzelný"? A myslíte že bude složen jen z 5 malých a jednoho velkého? Nebude lepší ty anglány trumfnout a postavit to ze sedmi? Mimochodem vy kdo jste jeli po nově opraveném kruhovém objezdu v Havířově (na konci Rudné ulice), tak můžete potvrdit, že ten by zrovna mohl pomalu začít aspirovat na čestné místo v "hrůzném" seznamu českém, že? Bohužel i tady je satelitní snímek neaktualizovaný, takže si budete muset posloužit vlastní zkušeností, případně pokud by někdo z vás sehnal nebo udělal nějaký slušný snímek tohoto přejezdu, a poslal nám ho, rádi ho vystavíme.

P.S. Taky vás tak baví jezdit autem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marichen Marichen | 21. ledna 2011 v 16:03 | Reagovat

jj...magic roundabout ve Swindnu je fakt luxus...stoji primo u mestskeho fotbaloveho stadionu a kdyz v nedeli konci zapas tak nemate sanci se pres tama dostat do mesta :D

2 Lukas Lukas | 21. ledna 2011 v 16:40 | Reagovat

Je to na pohlad uzasne, urcite v mensom sa najde v krajoch ceskych, kralovstvach moravskych a dolnozemskych slovenskych

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.