Jak se dostat na jednu roveň s rasisty

5. ledna 2011 v 18:08 | insider |  Nemístné postřehy
Thor
Ó to je hnus velebnosti, řeknete si. Ne jen že je ten Insider zakuklený hnusák a prasák, podrazák, pravičák a šťoural (což už párkrát prokázal), ale teď je dokonce i rasista. A to všechno kvůli Thorovi. Nebo přesněji řečeno Heimdallovi.

Předpokládám, že víte, kteří pánové to jsou, no ale opravdu jen pro připomenutí krátká exkurze do vikingského božského pantheonu.

HEIMDALL - bůh světla a ochránce - silný bůh hlídající BIFROST (duhový most k bráně do ASGARDU, severského ráje, domova severských bohů); tento zlatozubý hlídač vidí stovky mil daleko i ve dne i v noci, a slyší dokonce i trávu růst (jakože tím tentokráte není myšleno, že je paranoidní ). Heimdall má ještě jednu důležitou funkci, která ho ještě v budoucnu čeká, je totiž vlastníkem GJALLARu, což je roh, na který Heimdall zaduje ten nejmocnější zvuk, kterým ohlásí RAGNAROK, totiž konec světa, přičemž zůstane jako poslední z bohů, aby bojoval s LOKIM (zlomyslný obr, pokrevní bratr Ódina), a aby se navzájem zabili.

THOR - bůh hromu, deště a nebe, hned po Ódinovi, který je jeho otcem, je druhým nejdůležitějším bohem. Je strážcem a vykonavatelem spravedlnosti, na což má super bác hamr MJOLLNIR, který mj. metá blesky a který se díky svým bumerangovým schopnostem (a speciálním Thorovým rukavicím JARNGREIPR) vždycky k Thorovi vrátí a tudíž se nemusí Thor o něj obávat. Mimochodem při RAGNAROKu se Thor utká s hadem MIDGARSORMEM, přičemž je čeká podobný osud jako výše uvedeného Heimdalla a Lokiho čili smrt.

Pokud chcete více detailů, vygůglujte si to, třeba natrefíte ještě na více informací než jsem natrefil já.

Pokud jsem vás už neotrávil a pořád si to čtete, možná si říkáte, o co mu teda vlastně jde?

Jedno americké filmové studio chystá totiž do distribuce film Thor , což by mělo být zpracování jednoho z komiksů od známého vydavatelství Marvel Comics.

Většinou mi je jedno, kdo v kterém filmu hraje, protože do toho stejně nemám šanci mluvit. A když se na nějaký film rozhodnu kouknout, taky je mi zpravidla jedno, kdo v něm hraje, maximálně si řeknu, že ten Russell Crowe se na Robina Hooda prostě nehodí. A vlastně bych si ani nevšiml, že se něco takového točí, kdyby se tvůrci filmu nerozhodli udělat jeden sporný krok a jiní to na netu nerozmázli.

A co tedy rozmázli? No řekněme si to na plnou hubu: boha Heimdalla má hrát černoch (kdyby vám připadlo důležité i jak se ten herec jmenuje, tak Idris Elba alias DJ Elba).

Pro ilustraci se podívejte, jak ho představuje kreslíř z Marvel Comics:

heimdall
Severská mytologie uvádí, že Heimdall je synem boha Ódina a některé z dcer (údajně možná všech dcer) mořského boha Aegira. Bez ohledu na pravdivost či nepravdivost legend, a když si odmyslíme, že údaj o všech dcerách jako matkách jasně zahlazuje to, že se ani jedna nechtěla přiznat a tudíž zafungoval princip kolektivní viny, opravdu čistě vědecky, jaká je tu genetická pravděpodobnost, že by měl jinou barvu kůže? Nerozumíte náhodou někdo téhle problematice? Kdyby se narodil bůh s jinou barvou pleti, nebyl by to stejný průšvih, jak zpívá Nohavica v písničce Afričančata?

"Průšvih je když Afričanče
černé jak mé boty
narodí se naší Anče
od nás z Dolní Lhoty
ale narodí či nenarodí
vždyť je to vlastně putna
hlavně že nám nemarodí
a že mu u nás chutná…"

A jak docela trefně píše na netu kdosi z Reflexu (cituji): "nějak si totiž nemůžu vybavit, že by MEZI SEVERSKÝMI BOHY BYL NĚJAKÝ ČERNOCH" (článek zde ), tak když budu stejně jako jiní nesouhlasit (třeba v reflexáckém článku zmiňovaný Council of Conservative Citizens), tak ze mě vlastně bude rasista, protože budu s nimi v podstatě na jedné lodi.

No řekněte - vypadá snad Heimdall na marvelovském obrázku jako černoch? Nic proti černochům, Obama hraje amerického prezidenta skoro tak dobře jako Harrison Ford v Air Force One, a když nebudeme brát v potaz nejúžasnějšího Chucka Norrise, byl by Usain Bolt opravdu nejrychlejším mužem planety. A to nezmiňuju J. Owense, T. Woodse, M. Jordana, Shaquille O`Neala, nebo W. Snipese, M. Freemana, D. Glovera, a velkou hromadu dalších, kteří něco dokázali a pro které se momentálně nenajde místo, (a hlavně si na ně zrovna nevzpomenu) - a úplně vynechávaje černošky. Ale takhle překrucovat něco, to zůstává rozum stát. Když už jsem zmínil toho Robina Hooda, jasně, třeba ve filmu s K. Costnerem má Robin jednoho takového "exotického" pomocníka (hraje ho M. Freeman), ale ten Saracén je tam správně, v legendě prostě jakýsi takový týpek je. Ale abychom si nakonec oddechli, že ve filmovém zpracování Pána prstenů nic takového není , a že třeba Sherlock Holmes nemá za pomocníka černého Watsona. A že se ve válečných filmech nepřevlékají černoši jako američtí agenti do ruských nebo německých uniforem. A na druhou stranu, dneska je to Heimdall, co když se zítra filmařům zalíbí převyprávět příběh o Sedmi statečných a Vince nebo Chrise bude hrát černoch nebo asiat? Anebo se rozhodnou zfilmovat nějaký náš historický příběh a jedné husitské jednotce Jana Žižky z Trocnova bude velet nějaký arab nebo ugrofin, kteréhožto si Žižka přivezl z některého"rejsu" do Uher.

Je to úlitba multikulturalistům? Nebo producentům? Nebo je to proto, aby přišli na film i jiní diváci než běloši? Jasně, když se někomu komiksy (a jejich filmové adaptace líbí - a že jich je - Batman, Superman, Spiderman, X-meni, Iron man…), tak na ně stejně půjde, i když v nich budou hrát herci, kteří se k postavě zrovna trochu nehodí, tak proč to rozmazávat, že jo. Ale stejně můžu argumentovat, že na film by ti samí fandové stejně přišli, i kdyby v tom bijáku hráli vikinské bohy jen white anglo saxon protestant herci…

A teď mě napadá ta nejhroznější možnost - že by to to studio udělalo právě kvůli takové reklamě? Byť negativní? V tom případě jsem, já hlupák, cyp a zabedněnec, kurva, naletěl…

P.S. Když jsme u té severské mytologie, např. v angličtině je Thursday (čtvrtek) odvozen od původního Thor`s day (Thórův den), Wednesday (středa) od Wodin`s Day (Ódinův den), Tuesday (úterý) od Tiw's day (Týrův den), a Friday (pátek) od bohyně Fríge...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alpin Alpin | 30. května 2011 v 9:09 | Reagovat

Severský bůh nemůže být černý !

2 Jeníček Ou. Jeníček Ou. | E-mail | 21. června 2011 v 9:20 | Reagovat

Trefný článek, také se nechci dožít doby, kdy bude Watson černý, ale ta negativní reklama se opravdu vyloučit nedá, tak to asi bylo v případě "nových" dílů Jamese Bonda, také se spekulovalo o černochovi. O_O  :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.