Stávka 8.12.2010

3. prosince 2010 v 11:47 | insider |  Nemístné postřehy
Sněží jak na Sibiři. A meteoroložka (zkuste tohle slovo vyslovit po pár pivech) hlásí, že bude mráz. Takový že kdo si nedá pozor, zlomí se mu psi v zatáčce. Ale najdou se i takoví, kterým to nevadí. Takoví ti zapálení. Zapálení pro věc. O co jde? Co je tou věcí, která to způsobí? Stávka, prosímpěkně.

No podívejte se nejprve na plakát (mimochodem Drábek je nějaký současný ministr práce a sociálních věcí a je z TOP09)
Stávka

Vypadá to, že organizátoři nic nepodcenili, i ta výzva s drábem/Drábkem je taková docela jakože trefná. Ale obdivuju především to, že se bude demonstrovat, bez ohledu na mráz, fujavici, plískanici, sníh a kalamitní stav v dopravě. Protože nepředpokládám, že stávkující budou sedět ve svých kancelářích pěkně v teple. To pak není žádná stávka, nemyslíte? Jak jinak chtějí stávkující vyjádřit svůj nesouhlas se současnou vládní politikou, než že se přes všechny obtíže do Prahy na demonstraci dostanou? Ani pravicový ministr dopravy, který organizuje tu dopravní kalamitu, je nezastaví. Ani pravicový ministr životního prostředí, který organizuje to počasí, tak ten je taky nezastaví. Ne, opravdu nic tak nestávkující nenasere, než když budou stávkující vyjadřovat svou podporu tím, že nebudou nic dělat a jen sedět na zadku, to se pak budou nestávkujicí tak zlobit na vládu…

Kdo to vlastně má stávkovat? Odboráři - lékaři či úředníci, symbolicky to podpoří i policisté či hasiči, kteří stávkovat nesmějí, to vše na protest proti škrtům, které sníží platy lidí ve veřejné sféře.

"Sněm ČMKOS vyzývá veřejnost, aby měla pochopení, protože vládní opatření se mohou týkat i jí. Hrozí, že se některé služby mohou zhoršit," sdělil po skončení sněmu šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Pojďme si to rozebrat.

Na stávku máme nárok. Právo na stávku je zakotveno v článku 27 odst. 4 Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky. Stávkou se rozumí forma kolektivního protestu spočívající v organizovaném částečném nebo úplném přerušení práce s úmyslem znovu začít pracovat po prosazení hospodářských a sociálních požadavků. Účast zaměstnance na stávce je realizací ústavního práva a je omluvenou nepřítomností v práci a zároveň překážkou v práci. Na stávkujícím zaměstnanci nelze, při respektování práva na stávku, požadovat dodržování všech povinností, jak vyplývají z pracovní smlouvy a z ustanovení § 38 odst. 1 Zák. práce. Nedodržování těchto povinností není porušením povinností vyplývajících z pracovního poměru a zaměstnance nelze z těchto důvodu postihovat. Po dobu účasti ve stávce nenáleží zaměstnanci plat vzhledem k ustanovení § 109 odst. 1 zák. práce, dle kterého zaměstnanci náleží plat za vykonanou práci.

A teď se věnujme jednotlivým skupinám, omlouvám se předem, že budu generalizovat a házet je do jednoho pytle, netvrdím, že jsou všichni takoví, ale ať je to stejné jako s cikány, ti taky nejsou všichni špatní, předpokládám.

Lékaři - údajně se jich na 7000 chystá do Německa za lepším. Opravdu si všichni myslí, že se tam uplatí? Mají tak dobré informace, že je v Německu poptávka po tolika lékařích a personálu? A jsou si tak jistí svými jazykovými znalostmi? Mimochodem nevíte někdo, zda je na lékařských fakultách povinná němčina? A mají tak dobré informace, že lékaři berou v Německu tak nadstandartně vysoké platy na rozdíl od lékařů u nás?

Hasiči - tady by to opravdu mohlo úroveň zhoršit, to je fakt. Osobně žádného hasiče neznám a považuji jejich práci za těžkou a nedoceněnou, protože když se nic neděje, tak je nepotřebujeme, ale v momentě jak se něco semele, tak se jich nemůžeme dočkat. Dobrá, těm můžeme vyjádřit podporu, přidejme jim z toho, co odebereme armádě. Úředníků myslím.

Policisté - nemáte občas pocit, že stávkují víceméně permanentně? Kde jsou když je potřebujete? Jo vlastně už vím, kontrolují doklady a lékárničky. Případně jezdí významně po cestách nebo se procházejí po náměstích.

Učitelé - u těch je to zvlášť zajímavé. Většina z nich má podstatně méně práce než vy. Kolik mohou mít týdně vyučovacích hodin, nezapomínejte ale že 45minutových? 12? 15? 20? Plus letní prázdniny, podzimní prázdniny, zimní prázdniny, ředitelská volna apod. Představte si, že by se stanovilo pravidlo, že když budou jejich žáci špatně naučení, že by si bouchli doučovací přesčas? Pěkná kravina, že? Mimochodem, kolik učitelů si pamatujete, že byli opravdu dobří a kolik si pamatujete, že stáli za starou belu? A myslíte, že se to projevilo na jejich platech?

Úředníci - mám to komentovat? "Hrozí, že se některé služby mohou zhoršit," - myslíte že mohou? Existuje ještě nějaká nižší úroveň?

Proč se nad tím vlastně pozastavuju, a otravuju vás s tím, říkáte si nejspíš. Svou podporu totiž hodlají vyjádřit i učitelky MŠ. A to znamená, že moje ratolesti nemohou jít do školky. Každopádně to znamená, že i když je moje žena taky státní zaměstnanec, tak i když stávku nepodporuje (předpokládám, když se nechystá do Prahy), tak s nimi musí být doma. A ten den dovolené jí pak třeba bude chybět kolem Vánoc. Mám pak zavést svoje děti před školku (nebo některé té učitelce domů), ať mi je laskavě pohlídají, když to neudělaly v době kdy měly?

A jsme u mé otázky: Proč není demonstrace v sobotu?

Že by to bylo tím, že by se to nedotklo tolika nevinných lidí? Tak protestují odboráři proti vládě nebo proti nám ostatním? Nebo že by to bylo tím, že zaměstnanci ve stávce nenáleží žádný plat? A tudíž by museli ve své podpoře opravdu jít / jet demonstrovat a ne jen sedět na bobku jak Popelka? Vždyť sobota je dobrá, všechny ty talentové soutěže se vysílají v neděli. Vlastně ne, veřejnoprávní televize má svou soutěž v sobotu, tak to by mohl být zádrhel, muselo by sa začít dřív než ve 12 (ale i tak hrozí mimopražským, že nestihnou komerční "soap opera" seriály. Dokonce i fotbalová liga má momentálně přestávku a hokej se hraje v neděli. Že by si stávkující nemohli vybrat zasloužené volno? Vždyť si ho stejně vyberou, a je snad jedno jestli v sobotu nebo v úterý, ne? Tak nepůjdou jednou v sobotu večer do hospody, ale popijou ve vlaku, v autobusech a tramvajích. Stejně to udělají, protože jim bude zima, a navíc kdo si vzpomínáte na ježdění v MHD a v ČD, chlastání tam je docela zábavná změna oproti štamgastovskému odírání židlí. A měli by tím pádem i celou neděli na vykurýrování rýmy, nachlazení, případně i alkoholové chřipky.

Shrňme si to:
I když jsou učitelky ve školce, kam chodí holky, opravdu šikovné a děcka to baví tam chodit, tak si můžou být jisté, že si pohlídám, aby nám neúčtovaly školkovné za den, kdy školku zavřou. A je jen škoda, že nevím jak zjistit, zda dostanou nebo nedostanou ten plat, na který nemají nárok.

Nebo jsem jen zatrpklý revanšista a pravicový radikál?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radulík Radulík | 3. prosince 2010 v 17:53 | Reagovat

Ahojte lidi, jsem také stání zaměstnanec, pracuji na úřadě za směšný plat, musím dělat přesčasy, které jsou zadarmo, nejednou mi příjde někdo vynadat a nad sebou mám šéfy, kteřé si penězmi mohou utírat zadnici(soudci), příjde Vám to spravedlivé. Zodpěvědnost mám obrovskou a když už se něco udělá špatně, tak samozřejmě za to můžeme my poddaní - oddaní. Někdy je ta naše spíš k posrání než poslání. A ještě slyším ze všech stran, že státní zaměstnanci mají krásné platy a tak ať jim vemou. Do práce chodím s hnusem, protože vím, že mi z mé měsíční almužny ještě vezmou nejméně 10%. No ještě, že mám své tři děti a hodného muže, jinak by stálo za úvahu, zda to má všechno cenu. Tak se mějte....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.