Nolanův diagram

17. prosince 2010 v 10:59 | insider |  Nemístné postřehy
Už jsem ze školy pár let, pravda, ale nemyslím si, že by se osnovy tak změnily, aby byl Nolanův diagram zahrnut do výuky ekonomie. nebo čehokoliv jiného, dokonce když budete namítat, že je to spíš takový sociologický graf. Nejhorší na něm ale je to, že takhle na první laický pohled, je vymezen logicky a pochopitelně, a tváří se jako pravdivý.


Na to, že jsem do školy chodil na konci minulého a na začátku tohoto století, a tento graf údajně (dle Wikipedyje) publikoval David Nolan někdy v 70. letech minulého století, tak fakt, že jsem ho objevil až letos, je frustrující.

O co v tom grafu vlastně jde? Opět o politiku. Rozděluje lidi dle toho, jaký mají stupeň rozlišení ekonomické a osobní svobody. Na osu x naneseme hodnotu, na kolik bychom chtěli být ekonomicky svobodní, na osu y zase hodnotu naší osobní svobody, a kde se kolmice na osy protnou, tam jsme. Pravděpodobně pro hezčí efekt a obvyklé rozdělení na "levici" a "pravici", je celý graf pootočen o 45o. Podívejme se tedy na graf:
Nolan chart
Pojďme si trochu přebrat jednotlivé skupiny:

LEVÝ ROH - ti, kteří se vyprofilovali v levém kvadrantu, tzv. liberálové, jsou pro více osobní svobody, podporují vznik různých hnutí, skupin, panelů apod. Ekonomická svoboda (a ekonomická zodpovědnost) ale pro ně není, nejvíce jim vyhovuje silný stát, který se o všechno postará, tudíž jsou obecně pro zdanění, přerozdělování, dotace, bezplatné tohle a tamto atp. Jsou pro ekonomickou rovnost tzn. bohatým brát a chudým dávat. Našli by se tu multikulturalisté, socialisté, ekologové, feministky a další takoví;

PRAVÝ ROH - pravý kvadrant je určen konzervativním myšlenkám, ekonomická svoboda je pro ně nesmírně důležitá, nechtějí, aby se jim stát pletl do života, naopak chtějí, aby je nechal, ať se o sebe postarají sami. Nemají ovšem rádi, když se dá lidem moc osobní svobody, jsou nositeli konzervativních mravních hodnot a spousta novot je jim proti srsti. Nejspíš by se tu našli kapitalisti, velkostatkáři, uhlobaroni a členové ve Státech momentálně velmi populárního hnutí Tea party;

HORNÍ ROH - horní kvadrant je vymezen libertariány a anarchisty. Všichni požadují vysokou ekonomickou a osobní svobodu, úplně na špici jsou právě ti anarchisti, žádné omezení, žádný stát, každý si dělá, co chce. Mimochodem anarchisti jsou obecně přesvědčeni, že když necháte lidi samy sobě, tak přirozeně inklinují k dobru a ke spravedlivému uspořádání světa, což naprosto koliduje s názorem, že vše vede ke konečné entropii. Někteří teoretici tvrdí, že život s libertariánem inklinujícím k centrismu, levičáctví nebo pravičáctví, je žitelný. Zajímavé, co tím chtěli asi říct?

DOLNÍ ROH - spodní segment je vyhrazen těm, kteří by nejraději řídili všechno a všechny. Chtějí aby stát (rozuměj oni), kontroloval i ekonomiku i lidi. Nevadí jim tím pádem cenzura, centralismus, množství úřadů, komisí, nařízení a pravidel. A samozřejmě silná policie. Takže se tu najdou hlavně komunisti, fašisti, populisti, nejspíš i některé církve. Ti samí teoretikové, co jsem o nich mluvil výše, tvrdí, že i život s těmito lidmi, kteří by se našli blízko hranice s levicí, centrismem a pravicí, by byl žitelný. No dejme tomu, že tomu jakože rozumím;

STŘED - to je prostě střed, tam jsou ti, kteří buď mají rádi ode všeho něco, trochu ekonomické svobody i nesvobody, trochu osobní svobody a nesvobody, anebo jsou to ti, kteří si neumějí vybrat. Anebo ti, kteří tak často převlékají kabát, že už vlastně neví, jaký je ten jejich původní.

Tak co myslíte, kde byste se vyprofilovali vy?

Jako pomoc na tuto otázku vám mohu důvěrně sdělit svůj názor - prakticky celé české parlamentní spektrum se nachází v levém kvadrantu, blížíc se ke kvadrantu spodnímu, pochopitelně vyjma komunistů. A myslím, že ve stejném kvadrantu by se našla i většina obyvatelstva Česka. Myslím, že my Češi jsme už tak nějak obecně ani ne tak pro svobodu, jako pro rovnost, ve smyslu hesel: "socialisticky pracovat, kapitalisticky žít", "hamty hamty ať mám víc než tamti" a "kibic, drž tlamajznu, ať tě přes ní nemajznu". A snad jen jako poznámku na okraj, všimli jste si, jak strašně v omylu (dle tohoto grafu) jsou ti, kteří tvrdí, že fašisti jsou krajní pravice?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baru* Baru* | Web | 17. prosince 2010 v 11:09 | Reagovat

diagramy mě nikdy nebavily ale že se divím součást matiky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.