ZÁKLADNÍ ZÁKONY LIDSKÉ HLOUPOSTI

5. listopadu 2010 v 9:13 | insider |  Odjinud postřehy
Možná jste to už četli, možná že ne, ale myslím, že je to text poučný, a proto vám ho tu předkládám. Podotýkám, že je to můj originální překlad, takže pokud si to bude chtít někdo přečíst v anglické verzi, ať se ozve, pošlu mu to. Zákonů je pět, budu je vystavovat průběžně, jak se mi je bude dařit překládat. V tomto článku jsou první dva. (pokračování k nahlédnutí zde a zde)Nejprve poznámka na úvod:
"The Basic Laws of Human Stupidity" napsal někdy na jaře 1987 člověk jménem Carlo Maria Cipolla, což byl italský profesor (více o něm na http://en.wikipedia.org/wiki/Carlo_Maria_Cipolla), údajně tento text nejprve vůbec nebyl určen k veřejnému šíření, nicméně nějak se to dostalo i mezi lidi, a pak se to celé stalo předmětem autorských práv a tak dále. Takže ne že na mně pošlete z Ochranného Svazu Autorského. A to ani proto, že obrázky jsou taky kradené, k originálnímu článku je vytvořil nějaký James Donelly.

Tak jdeme na to:

První základní zákon lidské hlouposti tvrdí jednoznačně toto:

Vždy a nevyhnutelně všichni podceňují počet hloupých individuí ve společnosti.

Tento zákon zní na první pohled triviálně, vágně a hrozně stručně. Rozšížení ale potvrdí jeho pravdivost. Bez ohledu na to, jaká jsou očekávání kohokoli o lidské hlouposti, je stále tento člověk opakovaně a znova překvapován faktem, že:

a) Lidé, které jednou posoudil jako rozumné a inteligentní, se mění v nestydatě hloupé
b) Den za dnem, s neustálou monotónností, je člověk obtěžován ve svých aktivitách hlupáky, kteří se objevují náhle a neočekávaně v nevhodných místech a v nepravděpodobných momentech

První zákon nás ochraňuje před stanovením přesné číselné hodnoty ke stanovení kolik je hlupáků v lidské populaci, jakékoli číselné vyjádření bude dle tohoto zákona logicky podhodnocené. Jako vyjádření zlomku hlupáků ve společnosti je zde proto použito znaku å.

Druhý základní zákon lidské hlouposti

Dnešním západním moderním trendem je rovnostářský přístup k životu. Lidé si rádi myslí, že lidské bytosti jsou výstupem perfektně a naplno fungující výrobní mašiny. Genetici a sociologové hledají cesty jak dokázat, se svými působivými vědeckými daty a formulacemi, že lidé jsou si všichni přirozeně rovni, a pokud je někdo rovnější než ostatní, přisuzují to výchově a ne přírodě. S tím nelze souhlasit. Je to mé pevné přesvědčení, podpořené lety pozorování a pokusů, že lidé nejsou stejní, někteří jsou hloupí a jiní nejsou, a tento rozdíl je dán přirozeně, a ne jako výsledek působení kulturních faktorů či sil. Někdo je hloupý prostě tak, jak je někdo ryšavý, někdo patří do skupiny hloupých lidí stejně tak, jako patří do skupiny lidí se stejnou krevní skupinou. Hlupák se narodí hlupákem prostým aktem prozřetelnosti. Ačkoli tvrdím, že tato skupina hloupých lidí existuje a že je dána geneticky, nesnažíme se reinkarnovat nějaké třídní nebo rasistické diskriminace. Pevně věřím, že hloupost je nediskriminující privilegium všech lidských skupin a je jednotně a konstantně rozprostřena.

Tento fakt je vědecky vyjádřen Druhým zákonem lidské hlouposti:

Pravděpodobnost, že některá osoba je hlupák, je nezávislá na kterékoli jiné charakteristice této osoby.

Dá se říct, že Matka Příroda v tomto překonává sama sebe. Je všeobecně známo, že Matka Příroda ráda řídí, nevysvětlitelně, určité přírodní fenomény v konstantních počtech. Například ač se člověk množí na Severním pólu nebo na rovníku, ač jsou lidé v párech rozvinutí nebo zaostalí, ač jsou černí, červení, bílí nebo žlutí, poměr novorozených holčiček a chlapečků je konstantní, s velmi lehkou převahou chlapečků. Nevíme, jak Matka Příroda dosahuje tohoto pozoruhodného výsledku, ale je nám jasné, že musí operovat s velkou skupinou, aby toho dosáhla. Kdežto v případě frekvence výskytu hlouposti dosahuje matka Příroda konstantního poměru bez ohledu na velikost skupiny.

Stejné procento hloupých lidí se dá najít i ve velmi velkých skupinách i ve skupinách velmi malých. Žádný jiný pozorovaný jev nedává tak jasný důkaz sil Matky Přírody.

Důkaz, že vzdělání nemá nic společného s pravděpodobností výskytu, byl předložen experimenty, které proběhly na mnoha univerzitách po celém světě. Lidská populace se dá rozlišit na pět hlavních skupin pojmenovaných jako dělníci (pracovník v montérkách - blue-collar workers), úředníci - bílé límečky (white-collar employees), studenti, administrátoři a profesoři.
Kdekoli jsem zkoumal dělníky, zjistil jsem, že jistá část vyjádřená poměrem å, je hloupá. I když byla hodnota å vyšší než jsem čekal (viz První zákon), musím jim vzdát hold, protože ani bída a nedostatek vzdělání to nezpůsobily. Při postupu nahoru v sociálním žebříčku jsem našel stejný poměr mezi bílými límečky i studenty. Mnohem působivější byly výsledky mezi profesory. I když jsem procházel velké univerzity nebo malé školy, slavné instituce, i ty obskurní, nalezl jsem opět stejný poměr å hlupáků i mezi nimi. Byl jsem tak zmatený těmito výsledky, že jsem se zaměřil na speciálně vybranou skupinu, ke skutečné elitě, k laureátům Nobelovy ceny. Výsledek potvrdil svrchovanou nadvládu sil Matky Přírody: poměrná skupina laurátů Nobelovy ceny vyjádřená číslem å, jsou hlupáci.

Akceptovat a strávit tuto myšlenku bylo těžké, ale příliš mnoho experimentálních výsledků potvrdilo její základní platnost. Druhý zákon je železným zákonem a nepřipouští námitek. Feministky budou tento zákon podporovat, protože jasně ukazuje, že není rozdílu v počtu hlupáků mezi ženami či muži. Obyvatelé zaostalého "Třetího" světa se mohou utěšovat Druhým zákonem jako důkazem, že i když je někdo rozvinutý, tak není zase až tak rozvinutý. I když bude či nebude Druhý zákon oblíbený, je jeho dopad strašidelný: Zákon tvrdí, že i když se budete pohybovat ve vyšších kruzích nebo budete patřit mezi lovce lebek v Polynézii, i když se zavřete do kláštera nebo se rozhodnete strávit zbytek života ve společnosti krásné a lascívní ženy, vždy budete čelit stejnému procentu hlupáků - a to procento (v souladu s Prvním zákonem) vždy předčí vaše očekávání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenka Zdenka | E-mail | 18. srpna 2017 v 17:34 | Reagovat

Prosim mohl by mi nekdo poslat original toho textu ZÁKLADNÍ ZÁKONY LIDSKÉ HLOUPOSTI Carlo Maria Cipolla? Dik Zdenka   rugosa@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.