Státní sjednocené maturity

4. listopadu 2010 v 10:45 | insider |  Nemístné postřehy
Možná si řeknete, co je mi do toho? Děcka mají k maturitě ještě daleko a já mám od maturity už taky daleko. No je to fakt. Rozpoutat tady nějakou diskuzi se stejně nepodaří, tak proč se o tom bavit, že jo. Ale stejně mi to nedá, když už mám tu svobodnou možnost.


Když jsem o sjednocené maturitní zkoušce slyšel poprvé, byl jsem skeptický. Ne z toho důvodu, že by to byl špatný nápad, ale protože skoro každá státní akce tady v Česku probíhá netransparentně a končí do ztracena. A jsou to pak stejně jen vyhozené peníze. Ale pak jsem si vzpomněl, jak se v době kdy jsem maturoval, dělaly přijímačky na VŠ - jistý díl bodů už měl člověk jen za výsledek maturitní zkoušky. A přiznejte vy všichni, co jste prošli studiem na kterékoli VŠ, že se tam vždycky našla nějaká individua, která tam neměla co dělat (o vašich schopnostech, mé P.T. čtenářstvo, samozřejmě nepochybuji). Jak se sice říkalo, že někdo udělal maturitu za 4 (6,8, 9 apod.) jenže pak se dostanete k detailům a zjistíte, že matematika na strojní střední škole byla úplně někde jinde než na humanitně zaměřeném gymnáziu, což vnášelo do celého systému prvek nespravedlnosti . A jelikož si nedělám iluze, že je to dnes lepší, tak jsem si nakonec řekl, proč říct rovnou státním maturitám ne? I stalo se, že se do toho nalila spousta peněz. I stalo se, že se protestovalo. Nechápal jsem, proč protestovali studenti. Copak to není v jejich zájmu, aby se měřilo všem stejným metrem, říkal jsem si. A už se provedla i zkouška, a teď už chápu důvod k protestu. Jestli opravdu neprošel sítem v průměru každý 3, tak to v průměru znamená, že každá 3. škola učí špatně… A že z těch učitelů, kteří chtějí plošně přidat na platech, nejspíš třetina nedělá svou práci dobře… Jistě, zase celou akci provází obvyklý šlendrián, výsledky nejsou úplné, a prostě jako vždy nějaký diletant zveřejnil statistiky, i když ještě neměl celé podklady hotové, hlavně že byl ve zprávách (občas si vzpomenu na hlášku, kterou jsem kdysi někde četl, že někteří lidé jsou ochotní vystrčit do kamery i prdel, jen aby se dostali do televize)

A co mně vlastně donutilo se tady k tomu vyjádřit? Včera jsem zaslechl na veřejnoprávní televizi, že se vzhledem ke špatným výsledkům uvažuje v některých školách o doučování budoucích maturantů. Já snad blbě slyším! Doučovat maturanty? Proč proboha? Neměli by být maturanti učeni po celou dobu studia na střední škole? Když se nic nenaučil za 4 roky, myslíte, že ta nalejvárna zabere? Jo, krátkodobě si to ten maturant zapamatuje, to je fakt - aby to po pár týdnech zase zapomněl. Koneckonců ti, co se připravovali na zkoušku na vysoké škole, to mohou potvrdit, jak taková intenzivní výuka zůstane dlouho v hlavě. A proč tedy chodí středoškolák do školy 4 roky, když by pak stačil rychlokurz před maturitou a hotovo! Nic bych je nedoučoval, právě naopak, tohle doučování zkreslí to, že se neukáže, kdo to studium zvládá nebo ne. A zase se do toho vnese prvek nespravedlnosti, jak k tomu přijdou ti, co si odepřeli část vlastního pohodlí, aby se něco naučili, když těm ostatním se zase pomůže. Co to ty maturanty naučí? Jen to, že když si flákač, tak to nevadí, protože tě stejně někdo podrží. I když jak se tak dívám okolo, zrovna tenhle postoj je v Česku celkem populární, tak možná bude lépší, když se to těm dětem vštípí co nejdříve, ať pak nedělají problémy s otázkama proč to tak je a k čemu to tak je apod. Problémové otázky přece nikdo nechce slyšet, že jo.

No nic, myslím, že byste se už neměli nechat ode mě víc zdržovat, koneckonců stejně jsem jen takový malý kverulant…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 skalijowa skalijowa | Web | 4. listopadu 2010 v 14:43 | Reagovat

http://zpravy.idnes.cz/zvladli-byste-statni-maturitu-vyplnte-si-testy-a-srovnejte-se-spravnym-resenim-gpk-/studium.asp?c=A101102_193947_studium_bar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.