17. listopad

17. listopadu 2010 v 11:48 | insider |  Nemístné postřehy
Jak si tak vzpomínám, vždycky na nás v listopadu zasvítila červená sedmička - vy mladší víte, k čemu se vztahovala? A ona svítí pořád, i když se k ní přilepila jednička. Ano, v listopadu je zase volno, byť jen jeden den. Den boje za svobodu a demokracii. Tak když už sedím v robotě a mám chvilku čas, pojďme se jí věnovat.


Tehdá v listopadu 1989 mi bylo 15, a houby jsem tomu rozuměl. Sice jsme se účastnili nějakých pochodů a shromáždění, ale to bylo spíš jen proto, že nám řekli, ať to děláme a ať tam jdeme. nevím jak vám, ale mě byla politika v 15 ukradená. Vzpomínám, že jsme seděli v kinosále a mluvila tam na nás nějaká studentka, nejspíš z Prahy, a vysvětlovala nám co se tam v centru vlastně děje. Nechápal jsem to, doma jsme politiku moc nerozebírali, děda totiž kdysi v 68 rozebíral a vyhodili ho za to z práce, tak asi proto.

Pak jsme na to koukali v televizi, tolika lidí na náměstích, vlajek jak při hokejovém přenosu z Nagana, různí neznámí lidé řečnící z balkónů…

Moc si toho nepamatuju, akorát že jsme si dělali legraci, že se můžeme beztrestně učit nejen 15 sovětských republik, ale i 52 států americké unie…

Teď zpětně mě ale napadá několik poznámek.

Kde se najednou vzalo tolik lidí, kteří byli proti režimu, když ještě 12. listopadu o tom nikdo ani neuvažoval? Proč se vládnoucí třída nechala tak strašně snadno odstavit od moci? Byli překvapení? Neschopní? Byli apatičtí jako skoro celý zbytek národa?

Byla chyba, že se zúčtovalo s režimem jen tak na oko. Revoluce má smést starý pořádek a zavést nový. I když to vypadalo, že se těch starých struktur zbavíme, tehdy se jich opravdu jen pár zorientovalo bleskurychle a natlačilo se po žebříku moci nahoru, tak dnes, když se podíváme kolem, tak i ti, co byli fakt zaskočení a natvrdlí, se už protlačili zpátky tam, kde byli před listopadem 89. Kdo by to byl řekl, že?

A kdo by to byl řekl, že se v třiadevadesátém rozpadne Československo? V celém federálním svazku bylo asi víc hořkosti, hlavně na slovenské straně, než by kdokoli čekal. Mně osobně tohle docela mrzí, Slovenky jsou opravdu hezké holky a slovenština je krásný jazyk.

Kdo by to byl řekl, že sovětská armáda nakonec opravdu odtáhne. A to celkem v klidu. A zůstanou po nich jen pomníky v podobě vybydlených paneláků, jako byly třeba ty ve Frenštátě…

Utekli jsme z šíleného svazku zvaného RVHP (kvízová otázka: kdo ví, co ta zkratka znamenala?) a vrhli se, i když až po celkem dlouhé době, do dalšího šíleného svazku - no ano myslím tím eurozónu. A nedejbože abychom zavedli to vratké euro, to byl úplný konec.

A že prý se učí dál ve školách dějepis jen po rok 1945. To se ale učil už jak jsem chodil já do školy, tzn. ještě za totáče. Tak nevím, byla ta doba posledních 50 let tak divoká, že se k ní nechtěli vyjadřovat ani komunisti, a teď nechce ani vládnoucí elita? No jo vlastně, to jsou zase ti samí komunisti, takže… takže je jasné, že výuky dějin po roce 45 se dočkají až naši vnuci, pokud soudruh Castro neprozradí ostatním vůdcům svůj recept na dlouhověkost.

Proč když byli tak rychle připraveni ekonomové napravit staré křivdy (a vyrobit nové), proč na to nebyli a do dneška nejsou připraveni filosofové, historici, politici?

A nebyla ta celá listopadová revoluce nakonec jen veliký humbuk?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dinik Dinik | 25. listopadu 2010 v 11:58 | Reagovat

RVHP - Rada vzájemné hospodářské pomoci. Co jsem vyhrál?

2 Blackadder Blackadder | 25. listopadu 2010 v 23:38 | Reagovat

Školní rok 1989/90 --- vysvědčení (mé): cizí jazyk  I. pololetí RUSKÝ - 1, II. pololetí ANGLICKÝ - 1.
Rychlá adaptace na nový stav.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.