Věci ukázané, schované a zase ukázané...

2. září 2010 v 20:14 | insider |  Firemní postřehy
Mám pro vás malý kvíz nebo chcete-li úlohu z matematiky. Nejprve vám předložím zadání (upozorňuji vás, že je to v originálním znění) a vašim úkolem bude najít chybu. A pak až na ni přijdete (nebo až to vzdáte) si můžete zkontrolovat řešení na druhém obrázku doplněném vysvětlivkami.Takže nejprve zadání:
Jde o elementární věc: pan A dokazuje panu B, že hodinová mzda pana A je menší než pana B a dokonce i pan C bere na hodinu méně než B, a to je co říct. To že jsou pánové A i C u nás cizinci (a nadřízení), netřeba zdůrazňovat. Když se podíváte na zakroužkovaný výsledek pana A i pana B, je evidentní, že pan A má (jako vždy) pravdu. Jenže (a tady je váš úkol) - je výpočet pana A správný, korektní a akceptovatelný? Pokud ano, tak proč? Pokud ne, tak proč?

Už to máte?

Není to snadné, že?

Nepodvádějte tím, že se hned podíváte na řešení níže, to není fair-play (ne že by život nebo Osud někdy byl...)

Takže tady je řešení:
Numericky má pan A pravdu, ovšem to že stráví za 1 měsíc v práci dní 30 (což také počítá) a u pana B předpokládá dní 22, to je jeho problém. Stejně tak jako hodiny strávené denně v práci (13 vs. 8). To zda celý čas, který hnípe v práci, opravdu pracuje, necháme bez komentáře.
Slušný podraz je schovaný u položky pana B "prémie" - viděl tady někdo z vás plné prémie? Já tedy ne a je smutné, že pan B také ne, nicméně jsou započítány do základu jako maximální.
A další fantastická finta je také schovaná ve výpočtu pro pana B: základ 24000 + 5000 (hypoteticky) + 6000 přesčasy = 35000. Ovšem tuto částku dělí pan A počtem dní 22 a hodinami 8, tudíž nekalkuluje žádné přesčasy, i když do základu je dal! Znamená to, že pan B dostává 6000 za přesčasy, které nedělá?

Myslím, že správně bychom se měli dostat k těmto výsledkům:
Pan A (vezmeme ten nižší základ, aby nebyl nikdo ukřivděn): 47059/22/8=267,38 Kč / h
Pan B (budu zlý a započítám plné prémie, žádný přesčas): 29000/22/8=164,77 Kč / h
U Pana C známe stanovenou hodinovou mzdu, jelikož známe i metodiku, dojdeme k základu:
98(budu korektní a vezmu tu nižší částku)*13 (počet hodin denně)*30(počet dní měsíčně) = 38220 Kč. A zpátky k výpočtu naší metodikou: 38220/22/8=217,16.

A to prosím pěkně bývá ten základ pana A i C závislý na kurzu koruny, takže když oslabuje, sype jim to víc.

Poslední otázka na konec:

Jaké je podle vás správná cesta z tohohle:
A) Odjebať sa odtialto čo najďalej
B) Odjebať sa odtialto čo najďalej
C) Odjebať sa odtialto čo najďalej?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.