Červenec 2009

Kterak jsem přišel o šanci stát se užitečným

22. července 2009 v 14:14 | zegr |  INSIDER archív 2009
Ať děláte co děláte, občas se stane, že tam kde nechybí dobrá vůle, zmaří všecko vůl...
Jak jinak popsat to, co se mi stalo včera dopoledne...

Máme problémy se zabezpečením skladu, což není nic nového. Managerské řešení znělo: zvednout stávající hrazení rozdělující oba prostory tzn. sehnat dřevěné laťky a přitlouct je.

Dobrá vole, řekl jsem si, budeš zase jednou trochu užitečný, a jal jsem se shánět nutné propriety. Sehnal jsem si kladivo, poslal si pro hřebíky, půjčil jsem si sekáč a pilu. Půjčil jsem si káru, zajel jsem si do externího skladu pro dřevěné palety, přemluvil jsem tam zdvižkaře, aby je naložil, vrátil jsem se, přemluvil jsem tam zdvižkaře, aby mi je složil na zem a začal jsem pln odhodlání a elánu.

Mno. Hned u první desky jsem byl nucen uznat, že sekáčem a kladivem by to bylo na velmi dlouho - jednak asi nejsem nejšikovnější a navíc se to dřevo nepříjemně a nešikovně štípalo. Hele vole tak co, řekl jsem si, když sis sehnal pilu, seženeš si i páčidlo. A sehnal jsem, zavolal jsem kolegovi na Blank a on že mi páčidlo půjčí. A než jsem, já bláhový blb, došel tam a zpátky, tak mi ty dřevěné podlahy někdo čórnul...

No nenasralo by vás to?

Uč se synu moudrým býti...

17. července 2009 v 15:56 | zegr
Uč se synu moudrým býti...
Občas mě s tím častoval můj otec, když jsem provedl nějakou hloupost nebo jsem protestoval, proč se musím učit tohle nebo tamto. Ale to asi ani on nevěděl, jak hloupý nakonec budu. Tak hloupý, že vezmu tohle místo a pak se budu muset "dožít" v naší "rodině" tohohle...

O co jde? na obrázku níže jsou základy mzdy u jednotlivých pozic:
a na tomhle obrázku je doprovodný dopis a dole jsou dohodnuté částky, které budou přidány...
Nemusím vám, co už tu neděláte nebo jste nikdy nedělali, zdůrazňovat, kde asi vládne největší nespokojenost, že? Jak ti v pravém sloupci (hlavně ti ne-manager) výskali nadšením... Anebo ti kterých je tu nejvíc, Operátoři 1...
Fakt škoda slov...

Vysoká škola matematiky

10. července 2009 v 13:35 | zegr
Mám pro vás malý kvíz nebo chcete-li úlohu z matematiky. Nejprve vám předložím zadání (upozorňuji vás, že je to v originálním znění) a vašim úkolem bude najít chybu. A pak až na ni přijdete (nebo až to vzdáte) si můžete zkontrolovat řešení na druhém obrázku doplněném vysvětlivkami. Takže nejprve zadání:
Jde o elementární věc: pan A dokazuje panu B, že hodinová mzda pana A je menší než pana B a dokonce i pan C bere na hodinu méně než B, a to je co říct. To že jsou pánové A i C u nás cizinci (a nadřízení), netřeba zdůrazňovat. Když se podíváte na zakroužkovaný výsledek pana A i pana B, je evidentní, že pan A má (jako vždy) pravdu. Jenže (a tady je váš úkol) - je výpočet pana A správný, korektní a akceptovatelný? Pokud ano, tak proč? Pokud ne, tak proč?

Už to máte?

Není to snadné, že?

Nepodvádějte tím, že se hned podíváte na řešení níže, to není fair-play (ne že by život nebo Osud někdy byl...)

Takže tady je řešení:
Numericky má pan A pravdu, ovšem to že stráví za 1 měsíc v práci dní 30 (což také počítá) a u pana B předpokládá dní 22, to je jeho problém. Stejně tak jako hodiny strávené denně v práci (13 vs. 8). To zda celý čas, který hnípe v práci, opravdu pracuje, necháme bez komentáře.
Slušný podraz je schovaný u položky pana B "prémie" - viděl tady někdo z vás plné prémie? Já tedy ne a je smutné, že pan B také ne, nicméně jsou započítány do základu jako maximální.
A další fantastická finta je také schovaná ve výpočtu pro pana B: základ 24000 + 5000 (hypoteticky) + 6000 přesčasy = 35000. Ovšem tuto částku dělí pan A počtem dní 22 a hodinami 8, tudíž nekalkuluje žádné přesčasy, i když do základu je dal! Znamená to, že pan B dostává 6000 za přesčasy, které nedělá?

Myslím, že správně bychom se měli dostat k těmto výsledkům:
Pan A (vezmeme ten nižší základ, aby nebyl nikdo ukřivděn): 47059/22/8=267,38 Kč / h
Pan B (budu zlý a započítám plné prémie, žádný přesčas): 29000/22/8=164,77 Kč / h
U Pana C známe stanovenou hodinovou mzdu, jelikož známe i metodiku, dojdeme k základu:
98(budu korektní a vezmu tu nižší částku)*13 (počet hodin denně)*30(počet dní měsíčně) = 38220 Kč. A zpátky k výpočtu naší metodikou: 38220/22/8=217,16.

A to prosím pěkně bývá ten základ pana A i C závislý na kurzu koruny, takže když oslabuje, sype jim to víc.

Poslední otázka na konec:

Jaké je podle vás správná cesta z tohohle:
A) Odjebať sa odtialto čo najďalej
B) Odjebať sa odtialto čo najďalej
C) Odjebať sa odtialto čo najďalej?

Vzhůru na tu třítisícovku!

2. července 2009 v 15:57 | zegr
Vzhůru na tu třítisícovku!
Co to blábolí, řeknete si.
Je to s podivem, ale už jsme měli více než 3000 čtenářů.
I když vlastně by se mělo správně říci "návštěvníků". Protože si tu nikdo neděláme iluze, že každý kdo na naše stránky zabloudí, tu i něco čte.
On totiž ne každý dneska umí číst, celkově totiž klesá světová gramotnost. Staré pravidlo tvrdí, že míra inteligence na zemi je konstantní, pouze počet lidí se zvyšuje. A s inteligencí jde ruku v ruce gramotnost, a to nejen ve vztahu ke čtení, ale i psaní.
A taky počet obyvatel České republiky klesá, pomalu ale jistě. Kruci, málo souložíme bez ochrany... Jenže kdo by taky chtěl děti v době, která posílá takové vzkazy, jaké vidíte níže. Copak se dá po tomhle soustředit na populační problémy naší drahé matky Vlasti? Copak je vůbec možné, aby se tu v tomhletom něco narodilo?

3000 není zase až tak magické číslo. Je sice pravda, že když sečtete nadmořskou výšku Radhoště, Lysé hory a dvojnásobek nadmořské výšky Obchodní zóny v Hrabové, tak to skoro ty tři tisíce dá, jenže nějak to není ono, že?
Prostě tím chceme naznačit, že číslo vyjadřující součet nadmořských výšek Radhoště, Lysé hory, Smrku, případně i Javorového vypadá mnohem líp...
Tak se snažte, my budem taky...