Pohádky nejmenším

22. dubna 2009 v 14:51 | zegr |  INSIDER archív 2009
Před pár lety jsem se přihlásil do Knižního klubu, zavázal jsem se tím kupovat párkrát za rok nějakou knížku z připravené klubové nabídky. A tak jsem toho využil a kupoval mj. i knížky pro děti, však to znáte, můžou se hodit. A tak se mi do rukou dostala i tato knížka (viz obr.)
Je v ní několik klasických pohádek. Žádný problém. Kdysi kdesi jsem taky četl, že úplně ty nejpůvodnější verze českých pohádek nebyly vůbec tak hezké a především "happyendové" jak je známe teď. Třeba Erbenova Kytice je i dle dnešních měřítek pěkný horor. Nicméně např. konec pohádky o slepičce a kohoutkovi (strana 17): "... než to všechno slepička sběhala a snesla a nazpět k ubohému kohoutkovi od studánky drobet vody přinesla, nalezla jej již mrtvého." (viz obr.) bych v knížce pro nejmenší opravdu nečekal.


Vím, že osud nebyl B. Němcové nijak zvlášť nakloněn, a že její pohádky opravdu nekončily zase až tak idylicky, jak je známe třeba od F. Hrubína, ale takhle? Má snad taková pohádka (například před spaním) děti uklidnit? Předpokládaje existenci morálního poselství jsem asi mimo, ale možná, že se na to má příště slepička vybodnout a zkusit kohoutka křísit sama nebo snad volat rychlou?

A aby to nebylo vše, další pohádka nabízí další neobvyklý konec - posuďte sami (strana 23): "Pořád se (kůzlátka, pozn. zegr) trkala a v samé horlivosti vyrazila vrátka. Liška mezi ně vběhla a všechny čtyři roztrhala."

A to je ko-ko-ko-konec, přátelé!

Kdyby nějaký hollywoodský (nebo novácký, nebo jakýkoli jiný) scénárista napsal příběh s takovouto pointou, co myslíte, že by mu řekli? Vždyť takové morbidní konce mají jen vybrané klubové lahůdky, temné, tak temné že se na ně ani do letních kin nechodí…

Možná že celé poselství je právě v tom, že seznámí už i ty nejmenší, jak to vlastně v životě chodí… ať už odmala nepodléhají iluzím naočkovaným z pohádek, o krásných princích, princeznách, o zlých macechách, hloupých králech, a hlavně o tom, že zlo je potrestáno… Máme redaktora, který tisk schválil, pochválit za naprostou autentičnost (i když ta není v knize nijak prokázána), takže se kniha hodí sběratelům díla B. Němcové, anebo ho máme jít onou knihou raději umlátit?


P.S. V Knižním klubu už nejsem…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luthor Luthor | 22. dubna 2009 v 15:35 | Reagovat

To je měl snad přejet autobus? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.